قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

الکـترونیک و مخـابرات
 
الکـترونیک و مخـابرات
جمعه پانزدهم آذر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی

  1- (Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC :

     فرم یا مد اصلی کد گذاری در این روش به صورت زیر است ( از چپ به راست بخوانید):

( پسوند ) ، شماره سریال ، حرف ، عدد
[digit, letter, serial number, [suffix     

      قسمت عدد: در این قسمت همیشه عددی که یکی کمتر از تعداد پایه های ترانزیستور است قرار می گیرد. یعنی برای ترانزیستورهای 3 پایه عدد 2 و اگر ترانزیستور 4 پایه ای وجود داشته باشد عدد 3. توجه داشته باشید که اعداد 4 و 5 به اپتوکوپلرها مربوط می شوند نه به ترانزیستورها. بنابراین شاید بتوان گفت که برای ترانزیستورها همیشه در این قسمت عدد 2 قرار می گیرد.

      قسمت حرف: در این قسمت همیشه حرف  "N" قرار می گیرد..............

ادامه مطلب ...
جمعه پانزدهم آذر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی

امروزه FSK رایج ترین روش مدولاسیون است که در ساخت مدم های PLC برای کاربرد های خانگی یا اصطلاحا indoor استفاده می شود و تقریبا بیشتر مدم های PLC که تا کنون تولید شده اند از این طرح مدلاسیون استفاده می کنند . FSK مشکلاتی نیز دارد که سعی میکنیم از این پس به فواید و معایب این روش بپردازم ، اما پیش از هرچیز می بایست بدانیم که اساس FSK بر چیست . از این رو در مقالات آتی FSK را بیشتر شرح میدهم .
با جستجوی لغت frequncy shift keying در موتورهای جستجو تعاریفی از این روش ارائه شده است که ترجمه خلاصه شده ای از آن ها را در ادامه می آورم .

تعریف FSK در سایت whatis.com
ّFSK روشی برای ارسال سیگنال های دیجیتال است . اگر دو حالت باینری موجود یعنی صفر و یک منطقی را توسط یک شکل موج آنالوگ تعریف کنید ، صفر منطقی در این روش توسط یک موج با فرکانس خاص و یک منطقی نیز توسط موجی دیگر با فرکانس متفاوت تعریف می شود . یک مدم FSK اطلاعات باینری موجود در کامپیوتر را به سیگنال FSK تبدیل می کند تا بتوان آن ها را روی خطوط تلفن ، کابل ها ، فیبر نوری و یا به صورت بی سیم ارسال کرد . این مدم همچنین میتواند سیگنال های FSK رسیده را نیز به حالت های صفر و یک دیجیتال تبدیل کند تا کامپیوتر بتواند آن ها را بفهمد . امروزه FSK رایج ترین روش مدولاسیون است که در ساخت مدم های PLC برای کاربرد های خانگی یا اصطلاحا indoor استفاده می شود و تقریبا بیشتر مدم های PLC که تا کنون تولید شده اند از این طرح مدلاسیون استفاده می کنند . FSK مشکلاتی نیز دارد که سعی میکنیم از این پس به فواید و معایب این روش بپردازم ، اما پیش از هرچیز می بایست بدانیم که اساس FSK بر چیست . از این رو در مقالات آتی FSK را بیشتر شرح میدهم .
با جستجوی لغت frequncy shift keying در موتورهای جستجو تعاریفی از این روش ارائه شده است که ترجمه خلاصه شده ای از آن ها را در ادامه می آورم .

تعریف FSK در سایت whatis.com
ّFSK روشی برای ارسال سیگنال های دیجیتال است . اگر دو حالت باینری موجود یعنی صفر و یک منطقی را توسط یک شکل موج آنالوگ تعریف کنید ، صفر منطقی در این روش توسط یک موج با فرکانس خاص و یک منطقی نیز توسط موجی دیگر با فرکانس متفاوت تعریف می شود . یک مدم FSK اطلاعات باینری موجود در کامپیوتر را به سیگنال FSK تبدیل می کند تا بتوان آن ها را روی خطوط تلفن ، کابل ها ، فیبر نوری و یا به صورت بی سیم ارسال کرد . این مدم همچنین میتواند سیگنال های FSK رسیده را نیز به حالت های صفر و یک دیجیتال تبدیل کند تا کامپیوتر بتواند آن ها را بفهمد .
استفاده از روش FSK برای اولین بار در چاپگرهای ماشینی راه دور در اوسط قرن بیستم مرسوم شد . سرعت استاندارد این ماشین ها 45 باوود ، معادل 45 بیت بر ثانیه بود . وقتی که کامپیوتر های شخصی رایج شدند و شبکه ها رونق گرفتند ، این چنین سرعتی برای ارسال یک سند متنی بزرگ یا مثلا ارسال برنامه ها واقعا اذیت کننده بود . در دهه 1970 مهندسان در جستجوی دستیابی به پهنای باند بیشتر مدم هایی ساختند که با سرعت بیشتری کار میکرد ، تلاشی که تا امروز ادامه داشته است . امروزه یک مدم تلفنی استاندارد می تاند با سرعتی تا هزاران بیت بر ثانیه کار می کنند . حتی مدم های بی سیم و کابلی می توانند با سرعتی بیشتر از یک مگابیت بر ثانیه کار کنند و مدم های فیبر نوری با سرعتی در حد چندین مگابیت بر ثانیه عمل می کنند . جالب توجه است که بدانید اصول ابتدایی FSK بیش از نیم قرن است که تغییر نکرده است .
منبع : Whatis.com definition
http://searchnetworking.techtarget.com/sDefinition/0,,sid7_gci213936,00.html

+ البته در تعریف فوق هیچ اشاره ای به استفاده از روش مدولاسیون FSK برای ساخت مدم های PLC نشده است ولی جالب خواهد بود اگر بدانید مدم های PLC که از روش FSK استفاده می کنند سرعتی تا 100 مگابیت بر ثانیه ارائه خواهند کرد
یک نکته ای که به طور غیر مستقیم در این تعریف آورده شده این بود که در روش FSK دو فرکانس حامل خواهیم داشت که سیستم به طور پیاپی بین این دو فرکانس کلید زنی می کند .
حتما یادتان هست که در روش OFDM که قبلا در موردش کمی توضیح دادم داری چندین فرکانس حامل هستیم که سیستم به روش مالتی پلکس هر بار یکی را انتخاب می کند.


تعریف روش های مدولاسیون دیجیتال FSK در سایت از سایت دپارتمان UCL :
طبق متنی که در این سایت آمده است FSK یکی از روش های مدلاسیون دیجیتال است که در آن فرکانس موج سینوسی حامل بر اساس سیگنال پیام تغییر می کند . از دیگر روش های مدولاسیون دیجتال ASK و PSK را می توان نام برد که در ASK دامنه و در PSK فاز موج حامل تغییر می کند
در روش FSK از یک حامل ( یا دو حامل ) با فرکانس های متفاوت برای 0 و 1 استفاده می شود . سیگنال مدوله شده منتج ممکن است همچون جمع دو سیگنال دامنه مدوله شده باشد که فرکانس حامل شان متفاوت بوده است .


FSK is classified as wide-band if the separation between the two carrier frequencies is larger than the bandwidth of the spectrums of f1(t) and f2(t). In this case the spectrum of the modulated signal appears as two separate ASK signals. Narrow-band FSK is the term used to describe an FSK signal whose carrier frequencies are separated by less than the width of the spectrum than ASK for the same modulation.منبع : Digital modulation, ASK, FSK and PSK

فیلتر میان نگذر ( قطعات و سيستم های الکترونيک )

مختصری از امواج رادیویی و تقسیم بندی باند ها و فرکانس ها

امروزه و در عصر پيشرفت تكنولوژي، كاربرد و استفاده از طيف‌هاي فركانسي و امواج راديويي در حال گسترش روزافزون است. مهم‌ترين مزیت اين فناوري كاهش حجم اتصالات و وسايل رابط همچون سيم‌ها و كابل‌ها هستند كه در نتيجه موجب كاهش چشم‌گير هزينه‌ها مي‌گردند. به طوري كه روابط بدون سيم جايگزين مطمئن آنها مي‌شوند.

ارتباطات به وسيله امواج راديويي، برپايه قوانين فيزيك و انرژي امواج الكترومغناطيسي استوار است. بدين منظور برخي مفاهيم اوليه مربوط به اين موضوع را به اجمال از نظر مي‌گذرانيم.

* همه ما تاكنون عباراتي نظير UHF, VHF, AM, FM و ... را شنيده‌ايم. فضاي اطراف ما آكنده از امواج راديويي است كه در تمام جهات در حال انتشار و عبور و مرور مي‌باشند. اصولا يك موج راديويي يك موج الكترومغناطيسي مي‌باشد كه معمولا توسط آنتن منتشر مي‌گردد. امواج راديويي داراي فركانس‌هاي مختلفي هستند، كه برحسب كاربري مطابق با استانداردهايي تقسيم‌بندي شده‌اند. در آمريكا FCC كميته ملي ارتباطات مسئوليت مديريت و تصميم‌گيري در مورد تخصيص طيف‌هاي فركانسي و صدور مجوز و يا تعيين استانداردها را برعهده دارد.

امواج راديويي در هوا با سرعتي نزديك به سرعت نور انتقال مي‌يابند. اين امر يكي از مهم‌ترين مزاياي اين فناوري مي‌باشد كه نقش بسزايي در تسريع ارتباط...

بقیه درادامه مطلب ...ادامه مطلب ...
 

امروز  این مجموعه کتاب بی نظیر را به شما دوستان عزیز تقدیم می کنم، امیدوارم نهایت استفاده را از این مجموعه ببرید.

Engineer's Mini-Notebook:

دانلود

 

پسورد فایل زیپ را در نظرات قرار دادم 

سه شنبه بیست و هشتم آبان 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
سلام.نقش خازنها به عنوان المان هاي الكتريكي و الكترونيكي كارآمد در صنايع مربوط به توليد و انتقال و توضيع امروزي غير قابل انكار است بگونه اي كه ديگر هرگز نمي توان چنين صنايعي را بدون وجود خازنهاي نيرو متصور شد.از اين رو شناخت كامل خازنها و عوامل تاثير گذار برآنها و حفظ و نگهداري و نظارت دقيق بر آنها ، براي افزايش طول عمر خازن ها و كار كرد بهينه آنها امري است الزامي و اجتناب ناپذير.

 

مقدمه

درسالهاي اوليه هارمونيكها در صنايع چندان رايج نبودند.به خاطر مصرف كننده هاي خطي متعادل. مانند : موتورهاي القايي سه فاز،گرم كنندها وروشن كننده هاي ملتهب شونده تا درجه سفيدي و ..... اين بارهاي خطي جريان سينوسي اي در فركانسي برابر با فركانس ولتاژ مي كشند. بنابراين با اين تجهيزات اداره كل سيستم نسبتا با سلامتي بيشتري همراه بود. ولي پيشرفت سريع در الكترونيك صنعتي در كاربري صنعتي سبب بوجود آمدن بارهاي غير خطي صنعتي شد. در ساده ترين حالت ، بارهاي غيرخطي شكل موج بار غير سينوسي از شكل موج ولتاژ سينوسي رسم مي كنند (شكل موج جريان غير سينوسي).

پديدآورنده هاي اصلي بارهاي غير خطي درايوهاي AC / DC ، نرم راه اندازها ، يكسوسازهاي 6 / 12 فاز و ... مي باشند. بارهاي غيرخطي شكل موج جريان را تخريب مي كنند. در عوض اين شكل موج جريان شكل موج ولتاژ را تخريب مي نمايد. بنابراين سامانه به سمت تخريب شكل موج  در هر دوي ولتاژ و جريان مي شود. در اين مقاله سعي شده است تا بزباني هرچه ساده تر توضيحي در مورد نحوه عملكرد هارمونيك ها و راه كاري براي دوري از تاثير گذاري آنها بر خازنها ي نيرو ارائه شود.


اساس هارمونيك ها :

اصولا هارمونيك ها آلوده سازي شكل موج را در اشكال سينوسي آنها نشان مي دهند. ولي فقط در مضارب فركانس اصلي . تخريب شكل موج را مي توان در فركانس هاي مختلف (مضارب فركانس اصلي) بعنوان يك نوسان دوره اي بوسيله آناليز فوريه تجزيه و تحليل كرد. در حال حاضر هارمونيكهاي فرد و زوج و مرتبه 3 در اندازه هاي مختلف ضرايب فركانس هاي مختلف در سامانه هاي الكتريكي موجودند كه مستقيما تجهيزات سامانه الكتريكي را متاثر مي سازند. در معنايي وسيعتر هارمونيكهاي زوج و مرتبه 3 هريك تلاش مي كنند كه ديگري را خنثي نمايند. ولي در مدت زماني كه بار نا متعادل است اين هارمونيك هاي زوج و مرتبه 3 منجر به اضافه بار در نول و اتلاف انرژي شديد مي شوند. با تمام احوال هارمونيك هاي فرد اول مانند هارمونيك پنجم ، هفتم ، يازدهم ، سيزدهم و .... عملكرد اين تجهيزات الكتريكي را تحت تاثير قرار مي دهند. براي فهم بهتر تاثير هارمونيك ها ، شكل زير تاثير تخريب هارمونيك پنجم بر شكل موج سينوسي را نشان مي دهد :

 
 

هارمونيك هاي ولتاژ و جريان تاثيرات متفاوتي بر تجهيزات الكتريكي دارند. ولي عموما بيشتر تجهيزات الكتريكي به هارمونيكهاي ولتاژ بسيار حساس اند. تجهيزات اصلي نيرو مانند موتورها، خازن ها و غيره بوسيله هارمونيكهاي ولتاژ متاثر مي شوند. به طور عمده هارمونيكهاي جريان موجب تداخل مغناطيسي (Magnetic Interfrence) و همچنين موجب افزايش اتلاف در شبكه هاي توزيع مي شوند. هارمونيكهاي جريان وابسته به بار اند ، در حالي كه سطح هارمونيكهاي ولتاژ به پايداري سامانه تغذيه و هارمونيكهاي بار (هارمونيكهاي جريان) بستگي دارد. عموما هارمونيك هاي ولتاژ از هارمونيك هاي جريان كمتر خواهند بود.    
 

تشديد:

اساسا تشديد سلفي – خازني در همه انواع بارها مشاهده مي شود. ولي اگر هارمونيك ها در شبكه توضيع شايع نباشند تاثير تشديد فرونشانده مي شود.
در هر تركيب سلفي – خازني چه در حالت سري و چه در حالت موازي ، در فركانسي خاص تشديد رخ مي دهد كه اين فركانس خاص فركانس تشديد ناميده مي شود. فركانس تشديد فركانسي است كه در آن رآكتنس خازني (Xc) و رآكتنس القايي (XL) برابر هستند.
براي تركيبي مثالي براي بار صنعتي كه شامل اندوكتانس بار و يا رآكتنس ترانسفورماتور كه بعنوان XL عمل مي كند و رآكتنس خازن تصحيح ضريب توان كه بصورت Xc خودنمايي مي كند فركانس تشديدي برابر با LC خواهيم داشت . رآكتنس خازني متناسب با فركانس كاهش مي يابد (توجه : Xc با فركانس نسبت عكس دارد). در حاي كه رآكتنس القايي متناسب با آن افزايش مي يابد (توجه
: XL با فركانس نسبت مستقيم دارد).اين فركانس تشديد به سبب متغير بودن الگوي بار متغير خواهد بود. اين مساله براي ظرفيت خازني ثابت كل براي اصلاح ضريب توان پيچيده تر است. براي درك صحيح اين پديده لازم است دو نوع وضعيت تشديد شامل حالت تشديد سري و حالت تشديد موازي مورد توجه قرار گيرند. اين دو امكان در زير توضيح داده مي شوند.
 
تشديد سري:

يك تركيب سري رآكتنس سلفي – خازني ، مدار تشديد سري شكل مي دهد كه در شكل زير نشان داده شده است.
 
 
به خاطر تركيب سري سلف و خازن ، در فركانس تشديد امپدانس كل به پايين ترين سطح كاهش مي يابد و اين امپدانس در فركانس تشديد طبيعتي مقاومتي دارد. بنا براين در فركانس تشديد رآكتنس خازني و رآكتنس سلفي (القايي) برابر هستند.اين امپدانس پايين براي توان ورودي در فركانس تشديد ، افزايش تواني جريان را نتيجه مي دهد.شكل داده شده زير رفتار امپدانس خالص در وضعيت تشديد سري را نشان مي دهد.

 
 


در كاربري صنعتي رآكتنس ترانسفورماتور قدرت به علاوه خازنهاي اصلاح ضريب توان در سمت ولتاژ پايين به عنوان يك مدار تشديد موازي براي سمت ولتاژ بالاي ترانسفورماتور عمل مي كند. اگر اين فركانس تشديد تركيب سلف و خازن بر فركانس هارمونيك شايع در صنعت منطبق شود ، بخاطر بستري با امپدانس پايين ارائه شده توسط خازن ها براي هارمونيك ها ، منجر به افزايش تواني جريان خازن ها خواهد شد. از اين رو خازن هاي ولتاژ پايين در سطحي بسيار بالا اضافه بار پيدا خواهند كرد كه همچنين اين عمل موجب تحميل بار اضافي بر ترانسفورماتور مي شود. اين پديده منجر به تخريب ولتاژ در شبكه ولتاژ پايين مي شود.
 

تشديد موازي:


يك تشديد موازي تركيبي از رآكتنس خازني و القايي است كه در شكل زير نمايش داده شده است.
 
 

در اينجا رفتار امپدانس برعكس حالت تشديد موازي خواهد بود كه در شكل داده شده در زير ، نشان داده شده است.در فركانس تشديد امپدانس منتجه مدار به مقداري بالا افزايش مي يابد. اين ، منجر به بوجود آمدن مدار تشديد موازي ميان خازن هاي اصلاح ضريب توان و اندوكتانس بار مي شود كه نتيجه آن عبور ولتاژ بسيار بالا هم اندازه  امپدانس ها و جريان هاي گردابي بسيار بالا درون حلقه خواهد بود.

 
 


در كاربري صنعتي خازن اصلاح ضريب توان مدار تشديد موازي با اندوكتانس بار تشكيل مي دهد.هارمونيك هاي توليد شده از سمت بار رآكتنس شبكه را افزايش مي دهند. كه موجب بلوكه شدن هارمونيك هاي سمت تغذيه مي شود.اين منجر به تشديد موازي اندوكتانس بار و اندوكتانس خازني مي شود. مدار LC (سلفي – خازني) مواز ي ، شروع به تشديد ميان آنها مي كند كه منجر به ولتاژ بسيار بالا و جريان گردابي بسيار بالا در درون حلقه مدار سلف – خازن (LC) مي شود. نتيجه اين امر آسيب به تمام سمت ولتاژ پايين سامانه الكتريكي است.
ايزوله كردن تشديد موازي از ايزولاسيون تشديد سري نسبتا پيچيده تر است.اساسا اين امر بخاطر تنوع بار صنعتي از زماني به زمان ديگر است كه موجب تغيير فركانس تشديد مي شود. شكل زير تاثير ظرفيت خازني ثابت و اندوكتانس متغير را نشان مي دهد.
 


 
اين تغيير مداوم فركانس تشديد ممكن است موجب تطبيق فركانس تشديد بر فركانس هارمونيك شود كه ممكن است منتج به ولتاژ بالا و جريان بالا كه سبب نقص و خرابي تجهيزات الكتريكي مي شوند ، گردد.بنا بر اين در هر دو تشديد موازي و سري خازنهاي قدرت متاثر هستند كه بكار گيري دستگاه هاي حفاظتي و ايمني را براي خازنها ايجاب مي نمايد. اين امر درك صحيح بر خازنهاي قدرت را قبل از از اعمال تصحيح بخاطر تاثير هارمونيك ها و تشديد ايجاب مي نمايد.
 
خازنهاي قدرت:

خازنهاي اصلاح ضريب توان نسبت به هارمونيك ها حساس اند و بيشتر عيوب خازنهاي قدرت ، عيوبي با طبيعت زير را نشان مي دهند :
هارمونيك ها – هارمونيك هاي پنجم ، هفتم ، يازدهم ، سيزدهم و ...
تشديد
اضافه ولتاژ
امواج كليد زني
جريان هجومي
ولتاژ آني بازگيري جرقه
تخليه / بازبست ولتاژ
 
بسته به طراحي ساختاري اساسي ، حدود پايداري در مقابل اضافه ولتاژ ، اضافه جريان و هارمونيكها براي دور كردن خازن از خرابي بسيار مهم است.
اساسا خازن ها امواج كليد زني توليد مي كنند كه عموما به عنوان جريان هجومي و اضافه ولتاژ آني دسته بندي مي شوند.
جريان هجومي پديده اي است كه هنگام به مدار وصل كردن خازن ها رخ مي دهد. امپدانس ارائه شده توسط خازن طبيعتا بسيار كم و مقاومتي است. اين امر منجر به جريان هجومي به بزرگي 50 تا 100 برابر جريان اسمي مي شود كه از خازن عبور مي كند ، اما چرا از خازن؟ زيرا امپدانس ترانسفورماتور در زمان روشن كردن خازن ها فقط در مقابل شار جريان مقاومت مي كند.
اين امر هنگامي پيچيده تر مي گردد كه در تركيب موازي بانك خازني ممكن است جريان هجومي كليد زني به سطحي بالاتر از 200 تا 300 برابر جريان اسمي برسد. اين جريان هجومي نتيجه تخليه خازن هاي از پيش شارژ شده موازي با آن مي باشد. در زير اين مطلب نشان داده شده است.نوعا جريان هجومي علاوه بر تخريب در شكل موج جريان سبب تخريب در شكل موج ولتاژ مي شود.
 
 
در هنگام خاموش كردن (از مدار خارج كردن) خازن ها ، بسته به شارژ ذخيره شده در آن ، اضافه ولتاژ ناگهاني بالاتري در زمان خاموش كردن خازن ها بوجود خواهد آمد كه ممكن است موجب پديد آمدن جرقه در پايه ها شود.
هنگامي كه خازن خاموش مي شود شار الكتريكي در خود نگه مي دارد و بوسيله مقاومتهاي تخليه ، تخليه (Discharge) مي شود. مدت زمان تخليه عموما بين 30 تا 60 ثانيه مي باشد. تا زماني كه تخليه بشكل موثري صورت نگرفته نمي توان خازنها را به مدار باز گرداند. هرگونه بازبست خازن قبل از تخليه كامل دوباره موجب افزايش جريان هجومي مي شود.
 
علاوه بر دستگاه هاي مسدود كننده هارمونيك ها كه با صحت خازن ها نسبت مستقيم دارند ، و در سر خط بعدي تشريح مي شوند ، دستگاه هاي تحليل برنده امواج كليد زني مثل جريان هجومي ، اضافه ولتاژ آني و غيره نياز دارند كه بطور دقيق تعريف و بررسي شوند.
 
دستگاه هاي مسدود كننده هارمونيك ها:
براي كاربري سالم خازن ها لازم است كه فركانس تشديد مدار LC (سلف – خازن) كه شامل ادوكتانس بار و خازنهاي اصلاح ضريب توان مي شود ، به فركانسي دور از كمترين فركانس هارمونيك تغيير داده شود. براي مثال هارمونيك هايي كه در سامانه توليد مي شوند و خازن هاي قدرت را متاثر مي سازند ، هارمونيك هاي پنجم ، هفتم ، يازدهم ، سيزدهم و غيره هستند. پايين ترين هارمونيكي كه بر خازن ها تاثير مي گذارد هارمونيك پنجم است كه در فركانس 250 هرتز ديده مي شود. اساسا اگر خازن ها با سلف ها موازي شده باشند ، انتخاب مقدار اندوكتانس به شكل زير است :
تركيب سري LC (سلف – خازن) در فركانسي زير 250هرتز تشديد مي كند . بنابراين در همه فركانس هاي هارمونيك ها تركيب سري سلف و خازن مانند يك تركيب سلفي عمل خواهد كرد و امكان تشديد براي هارمونيك پنجم يا هر هارمونيك بالاتري از بين مي رود. شكل زير ناميزان سازي (De – Tuning) خازن ها را نشان مي دهد.
 
 
اين تركيب سلف و خازن كه در آن فركانس تشديد در فركانسي دور از فركانس هارمونيك تنظيم شده است ، مدار LC (سلف – خازن) ناميزان شده
(De-Tuned) نام دارد. ضريب نا ميزان سازي نسبت رآكتنس به طرفيت خازني است. در مدار خازني ناميزان شده ، اساسا سلف مانند دستگاه مسدود كننده هارمونيك ها عمل مي كند. براي خازن ها ضريب مناسب ناميزان سازي حدود % 7 است كه فركانس تشديد را در 189 هرتز تنظيم مي كند.
اما ، ناميزان سازي % 5.67 همچنين در جايي استفاده مي شود كه فركانس تشديدي معادل 210 هرتز دارد . هر دو درجه ناميزان سازي ، مسدود كردن (بلوكه كردن) هارمونيك ها از خازن ها را تضمين مي كنند. شكل زير درجه ناميزان سازي را نمايش مي دهد.

 
 
 


بانك هاي ناميزان سازي خازن:


بانك هاي ناميزان سازي خازن نيازمند آن هستندكه با نكات اساسي زير مشخص شوند :
انتخاب درجه ناميزان سازي
محاسبه خازن كل خروجي مورد نياز
محاسبه افزايش ولتاژ بوسيله سلف هاي سري
درجه ناميزان سازي مطلوب بر پايه هارمونيك موجود است. لازم است كه هارمونيك هاي سمت بار اندازه گيري شوند تا در درجه ناميزان تصميم گيري شود.
*
خروجي خازن و سطح ولتاژ نياز به انتخاب صحيح بر اساس درجه ناميزان سازي دارند. براي مثال براي %7 ناميزان سازي براي رسيدن به 200 كيلو ولت آمپر رآكتيو خروجي (KVAR) در 400 ولت ، نياز به آن داريم كه خازن 240 KVAR خروجي با ولتاژ 400 ولت انتخاب نماييم. اين بدليل افزايش ولتاژ بوسيله اندوكتانس سري است. مشابها براي رسيدن به 200 KVAR خروجي در ولتاژ 440 ولت به خازن هاي 240 KVAR خروجي 480 ولتي نياز است.
محاسبه افزايش ولتاژ به سبب رآكتنس سري ، بر اساس ناميزان سازي است و به روش زير انجام مي گيرد :
( درجه ناميزان سازي – 1) / (ولتاژ نرمال مجاز) = ولتاژ خازن
 

سامانه خازني ايده آل:

براي تصحيح ضريب توان در بار صنعتي كنوني كه شامل هارمونيك ها و تشديد مي شود ، يك سامانه اتصال خازني اساسا بايد خصوصيات زير را دارا باشد :
ظرفيت خازني متغير بر اساس توان رآكتيو براي دوري از تغيير فركانس تشديد. اين امر انتخاب صحيح پنل هاي APFC را ممكن مي سازد. پنل APFC بايد خصوصيات زير را داشته باشد.
حسگرها بايد به طور مداوم سطح هارمونيك هاي ولتاژ را نمايش دهد و خازن ها را تحت زير سطوح بالاتر هارمونيك ها محافظت نمايد.
انتخاب محدوده هارمونيك هاي پنجم ، هفتم ، يازدهم ، سيزدهم و همچنين شناخت تخريب همه هارمونيك ها براي تنظيم حدود ايمن و همچنين پيش بيني تغييرات بعدي هارمونيك ها.
مونيتورينگ جريان RMS براي محافظت خازن ها تحت هر حالت تشديد.
كنترل مشخصات ، براي دوري از بكارگيري ظرفيت مازاد خازني تحت حالت كم بار.
انتخاب خازن با عمر بالا و با تضمين مشخصات زير :
ظرفيت اضافه بار : حداقل دو برابر جريان اسمي به طور مداوم و 350 برابر آن هنگام جريان هجومي.
قابليت پايداري در مقابل اضافه ولتاژ :بيشتر از %10 و بالاتر از ولتاژ مجاز بصورت پيوسته.
قابليت پايداري در مقابل هارمونيك ها : تضمين محدوده هاي هارمونيك هاي پنجم ، هفتم ، يازدهم ، سيزدهم و همچنين براي محدوده هاي THD.
مدار سلفي De – Tuned براي مسدود كردن هارمونيك ها (الگوي هارمونيك بار بايد قبل از تعيين درجه ناميزان سازي (De – Tuning) اندازه گيري شود).
انتخاب سطح خازن و سطح ولتاژ براساس درجه ناميزان سازي.
دستگاه هاي كليدزني با تقليل دهنده هاي داخلي براي تقليل امواج كليد زني براي خازن هاي قدرت.
اساسا اين خصوصيات با مطالعه متناسب هارمونيك هاي ولتاژ بار همراه است كه تضمين مي كند كه تاثير مخرب هارمونيك ها و تشديد از خازن ها دور شود كه بدين وسيله عمر خازن ها و كارايي كل سامانه الكتريكي را افزايش مي دهد.
 

نتيجه گيري

علم به شرايط و خصوصيات خازن ها و عوامل موثر بر آنها از جمله هارمونيك ها نه تنها موجب افزايش امنيت و سلامتي و طول عمر آنها خواهد شد بلكه سبب كاهش هزينه هاي پيش بيني شده و نشده در بكار گيري انرژي الكتريكي مي شود.
جمعه بیست و چهارم آبان 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
١ ٢ از آنجاكه ادامه كار همه اپراتورهاي مخابراتي وابستگي مستقيم و غير قابل ترديد به درآمد وسود حاصل از خدمات فني آنها دارد ميتوان گفت مكانيزم شارژينگ و تهيه صورتحساب وهمچنين امر پردازش اين اطلاعات يكي از مهمترين اركان اين خدمات م حسوب ميگردد . امروزه در بسياري از كشورها اطلاعات مربوط به شارژينگ به جهت ابزار كسب درآمد ، از اهميت خاصي برخوردار است و با توجه به اين مسئله اپراتورهاي مختلف براي حفظ وانتقال وپردازش اين اطلاعات هزينه هاي زيادي را صرف مي نمايند . با توجه و دقت در اهميت شار ژينگ ميتوان گفت سه مسئله مهم براي اعتماد به مكانيزم شارژينگ وتهيه صورتحساب را بايد مد نظر قرار داد : الف) اطمينان به ثبت اطلاعات بطور صحيح در محلهاي قابل دسترس در مبداء مكالمه. ب ) اطمينان به صحت انتقال اين اطلاعات به مركز پردازش وتهيه صورتحساب . ج ) اطمينان به عمليات پردازش وتهيه صورتحسابها. بديهي است كه درآمد هائي كه به جهت دقت به سه مطلب ياد شده در بالا عايد ميگردد ميتواند درمسيرتوسعه شبكه ، بهبود وضع ارتباطي ، ايجاد سرويسهاي جديد و بالاخره بكارگيري ف ن آوري هاي مدرن در شبكه مخابراتي كشور بكارگرفته شود . در اين بخش ابتدا وضعيت موجود شارژينگ شبكه بطور مختصر شرح داده شده و سپس ساختار كلي شارژينگ در برنامه پنجساله چهارم ارائه ميگردد. ٣ ١) تعرفه خدمات مخابراتي ١) ارتباطات شهري: -١ نرخ ارتباط شهري بر اساس مصوبه سال ٨٢ در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت بوده و براساس جدول زير محاسبه ميگردد. شرح زمان يك پالس مكالمه به دقيقه ٢/٢٤ از ساعت ٨ تا ١٣ ٢/٦٧ از ساعت ١٣ تا ٢١ ٣/٢ از ساعت ٢١ تا ٨ ٣/٢ روزهاي جمعه و تعطيلات رسمي در تمام ساعات ٢) ارتباطات بين شهري: -١ نرخ مكالمات بين شهري به فاصله مستقيم ( هوائي ) مبداء و مقصد مكالمه بستگي داشته و مطابق جدول زير تعيين ميگردد: (Zone) براساس ٤ منطقه شارژينگ تعداد پالس در دقيقه روز شب مسافت مستقيم به كيلومتر منطقه Zone ٢ ٣ ١ تا ١٠٠ ٤ ٦ ٢ بيشتر از ١٠٠ تا ٤٠٠ ٦ ١٢ ٣ بيشتر از ٤٠٠ تا ٧٠٠ ٨ ١٦ ٤ بيشتر از ٧٠٠ روز : ٨ الي ٢١ شب : ٢١ الي ٨ از آنجا كه اعمال دقيق مصوبه مربوط به ارتباطات بين شهري با توجه به تعداد زياد نقاط كد دار شبكه و توان سيستم هاي مختلف اعم از آنالوگ و ديجيتال ميسر نميباشد لذا هم اكنون در شبكه ٤ دو استراتژي براي شار ژينگ بين شهري و محاسبه صورتحساب مشتركين بكار ميرود يكي طرح نقطه . PC به PC به نقطه و ديگري طرح طرح نقطه به نقطه با توجه به اينكه تنها طرح مصوب براي محاسبه نرخ مكالمات بين شهري مشتركين است كاملا منطبق بر اصل اعمال مسافت (فاصله هوائي ) بر نرخ مكالمه تلفن ي بوده و در دفاتر مخابراتي و بهره برداري بعنوان مبناي محاسبه هزينه هاي ارتباطي بكار ميرود . ولي بعلت محدوديت سيستمهاي مخابراتي در اعمال جداول بزرگ شارژينگ نوع ديگري از نرخ گذراي براي مشتركين اعمال ميگردد كه با طرح نقطه به نقطه تفاوت دارد. به جاي آنكه هر نقطه كددار بطور مستقل در تعيين فاصله مبداء و PC به PC در روش شارژينگ (PC) مقصد مكالمه در نظر گرفته شود ، توجه به ساختار شبكه بين شهري هر منطقه مخابراتي هاي ) واقع در TX ) بعنوان يك گروه شارژينگ در نظر گرفته ميشود ، بطريقي كه تمامي نقاط در ارتباط با نقاط منطقه ديگر مشمول نرخ مركز دو منطقه (PC) محدوده يك منطق ه مخابراتي مبداء و مقصد ميگردند. ( PC (دو ٣) ارتباطات بين الملل : -١ طبق آخرين مصوبه براي هر دقيقه مكالمه از ايران با كليه كشورها (پنج قاره ) نرخ ١٥٩٠ ريال تعيين شده است. ٤) ارتباطات سيار : -١ نرخ هر دقيقه ارتباط شهري تلفن همراه به ثابت و بلعكس و همراه به همراه بر اساس جدول ذيل محاسبه ميگردد: تعداد پالس مكالمه در دقيقه روز شب نوع ارتباط ٨ شهري ١٠ ١٢ بين شهري ١٧ روز : ٨ الي ٢١ شب : ٢١ الي ٨ ٥ شايان ذكر است كه ارتباطات شهري به ارتبا طاتي اطلاق ميگردد كه بين شماره هاي واگذار شده در برقرار ميگردد و ارتباطات با ساير شماره ها ارتباطات بين شهري به حساب PC محدوده يك مي آيد. ٦ ٢) ثبت اطلاعات شارژينگ ١) مراكز تلفن شهري : -٢ در حال حاضر در شبكه شهري كشور انواع متعددي از سوئيچ در حال كار است كه طبيعتا فرمت اطلاعات و نحوه ثبت در آنها متفاوت با يكديگر ميباشد و نيز از ادوات مختلفي نظير نوارهاي و … استفاده ميگردد . ولي بطور كلي ميتوان اطلاعات MOD ، CD- ، مغناطيسي ، هارد اسكازي شارژينگ قابل ثبت در مراكز تلفن شهري را به چهار دسته كلي زير تقسيم نمود : - اطلاعات شارژينگ براي مكالمات محلي (شهري) - اطلاعات شارژينگ براي مكالمات بين شهري - اطلاعات شارژينگ براي مكالمات بين الملل - اطلاعات شارژينگ براي سرويسهاي مخابراتي ١) ثبت شارژينگ ارتباطات شهري و بين شهري در مراكز شهري -١-٢ سوئيچهاي محلي ديجيتالي كه د ر شبكه مشغول بكارند عموما “ توانائي ثبت كامل همه اطلاعات لازم از يك مكالمه انجام شده از قبيل زمان شروع ، دوام ، مقصد ، مبدا مكالمه را به طور دقيق دارند ولي در حال حاضر اطلاعات مربوط به مكالمات محلي (شهري) را به صورت كلي ( پالس شارژينگ ) ثبت مينمايند و درخص وص ثبت اطلاعات شارژينگ مكالمات بين شهري به يكي از روشهاي زير عمل ميگردد: از مركز بين شهري دريافت و دركنتور مشترك ثبت Metering اطلاعات به صورت پالسهاي اجرا ميشود) TX ميگردد.(در كليه مراكز پالسهاي دريافتي از مركز بين شهري حذف و بر اساس جداول شارژينگ مشا به آنچه در مركز اجرا شده است ، پالس ايجاد نموده و به كنتور مشتركين اضافه مينمايند STD علاوه بر ثبت پالسهاي شارژينگ ، اطلاعات جزئي مكالمات نيز ثبت مي شود در مراكز ديجيتال براي هر مشترك چند كنتور نرم افزاري وجود دارد كه براساس نوع مكالمه و مدت زمان آن پالسهايي دركنتور مربوطه ذخيره ميشود اين مراكز عمدتا “ داراي چهار كنتور شارژينگ هستند كه به ترتيب ٧ مربوط به اطلاعات شارژينگ مكالمات شهري ، بين شهري ، بين الملل و سرويسهاي ويژه ميباشند . لذا در يك دوره صورتحساب گيري هزينه مكالمات شهري و بين شهري هر مشترك از روي پال سهاي ميباشد ، قابل تهيه است. Bulk Billing ثبت شده بر روي كنتورهاي مربوطه كه بصورت ٢) ثبت شارژينگ ارتباطات بين الملل در مراكز شهري: -١-٢ نحوه ثبت اطلاعات شارژينگ ارتباطات بين الملل به دو صورت كلي زير ميباشد : (Centralized Automatic Message Account)CAMA اول روش متمركز (Local Centralized Automatic Message Account)LAMA و دوم گسترده با CAMA در مراكز آنالوگ بدليل عدم وجود نوار شارژينگ ، ثبت مكالمات بين الملل بصورت اضافه نمودن تجهيزاتي به مركز امكان پذير است .ضمن آنكه اطلاعات مشترك مبداء همراه با پيش به مراكز سوئيچ بين (Register Signals) R شماره م ركز وكد منطقه اي توسط سيگنالينگ 1 الملل ارسال و بعنوان يك ركورد ثبت ميشود . در مراكز ديجيتال نيازي به ارسال اطلاعات مشتركين به مراكز سوئيچ بين الملل نميباشد و خود مركز ميتواند ، كليه اطلاعات مشترك مبداء ، مشترك مقصد ، زمان شروع و مدت زمان مكالمه را جهت هر ارتباط بين الملل ثبت نمايد . ولي بر اساس سياست اتخاذ شده در شركت مخابرات ايران در مراكز انجام ميگيرد بجزتعداد محدودي از CAMA ديجيتال نيز شارژينگ ارتباطات بين الملل بصورت مراكز كه سوئيچهاي منصوبه در آنها اين توانائي را ندارد. ٢) مراكز بين شهري : -٢ بر اساس سياست متخذه شركت مخابرات ايران مبني بر تفكيك و اعلام كاركرد و درآمد ارتباطات بين شهري استانها ، با مطالعه و بررسي روشهاي مختلف جهت حصول به مقصود فوق ، به سمت مراكز STD سريعترين و قابل دسترس ترين روش ، روش ارسال پالس شارژينگ از مراك ز پيشنهاد شد كه البته در كنار اين روش ، متدهاي ديگري از قبيل تهيه صورتحساب به TX شهري و و غيره نيز مورد توجه قرار گرفت ليكن بدليل فراهم نبودن امكانات لازم در مراكز جهت AMA روش ٨ مراكز ترانزيت ارتباطات بين شهري هستند لذا روش STD و از آنجا كه مراكز ، AMA اجراي روش در دستور كار قرارگرفت. STD ارسال و ثبت پالس شارژينگ در مراكز Time-Zone-Metering در ساختار فعلي شبكه بين شهري كه نحوه شارژينگ آن بر روش كشور بر اساس جداول مصوب ، پالسهاي شارژينگ مكالمات بين STD استوار است ، در كليه مراكز به مراكز مذكور ارسال ميگردد . همچنين TX و LX شهري ايجادو بر روي ترانكهاي ورودي از مراكز كنتورهايي تعريف شده اند كه تعداد پالسهاي TX و LX بر روي ترانك هاي ورودي از مراكز را جهت استخراج كاركرد بين شهري مراكز تابعه ضبط مينمايند ( Metering Pulse) شارژينگ و همانگونه كه قب ً لا توضيح داده شد ، متقابلا عمليات ثبت پالس هاي شارژينگ در زير مجموعه هاي جهت تهيه صورتحساب مشتركين انجام ميشود . TX و LX ٣) مراكز بين الملل: -٢ مكالمات بين الملل در واقع يكي از مهمترين منابع درآمدي ارزي شركت مخابرات محسوب در شبكه موجود است كه با توجه ( ISC و 1 ISC ميگردد . در حال حاضر دو مرك ز بين الملل ( 2 به اهميت اطلاعات شارژينگ بين الملل و ثبت آنها ، شركت مخابرات ايران بااستفاده از سيگنالينك اطلاعات كامل مربوط به مكالمات بين الملل و خصوصا “ طرف مبداء را در ركوردهاي NO و 7 R1 ثبت مي نمايد . بهر حال اطلاعات ثبت شده شارژينگ ISC شارژينگ بطور متمركز در مراكز درمراكز بين الملل به دو منظور مورد استفاده قرار ميگيرد ، يكي براي دريافت هزينه هاي مكالمه از مشتركين كه اطلاعات آنها درمركز ثبت شده است و ديگري براي تبادل صورت هزينه بين كشورها يا اپراتورهاي مخابراتي كه البته قسمت دوم از اهميت زيادي برخوردار است . ٤) مراكز تلفن همراه : -٢ ها اطلاعات شارژينگ مربوط به مشتركين بصورت MSC در سوئيچهاي موبايل يابعبارتي جزئي ثبت ميگردد و اين كار دقيقا “ همانند سوئيچ هاي ديجيتال شهري انجام ميپذيرد . بانضمام اينكه در موبا يل در بسياري از موارد ميبايست اطلاعات مقصد مكالمه نيز براي تهيه صورتحساب ، ثبت ٩ و پردازش گردد . اين امر و نيز تهيه صورتحساب و كاركرد بين اپراتورهاي موبايل باعث ميگردد كه اطلاعات ثبت شده شارژينگ در اين مراكز از اهميت خاصي برخوردار گردد . ١٠ ٣) انتقال اطلاعات شارژينگ ١) مراكز شهري: -٣ در مورد انتقال اطلاعات شارژينگ به مراكز پردازش ، در حال حاضر اطلاعات شارژينگ كه بر يا ساير ادوات مشابه ، ذخيره ميگردد ، در پريودهاي زماني CD يا ( Tape ) روي نوار مغناطيسي كه بستگي به حجم ترافيك آن مركز دارد بصورت غير مكانيزه بردا شت و براي پردازش به مركز پردازش ارسال ميگردد . با توجه به عمر مفيد اين ادوات و با در نظر گرفتن تعداد مراكز منصوبه و توسعه آنها هزينه هاي هنگفتي صرف نگهداري و نوسازي اين مجموعه ميگردد و همچنين بعلت ضرر و زياني كه بخاطر از بين رفتن اطلاعات روي اين نوارها حادث ميگردد بايد دربرنامه آتي مخابرات درعرصه شارژينگ تدابير اساسي براي بر طرف نمودن اين ضعف اتخاذ گردد. ٢) مراكز بين شهري: -٣ اطلاعات ثبت شده در مراكز بين شهري تنها براي اعلام كاركرد بين شهري مراكز شهري تابعه جهت شفاف سازي حسابهاي بين شركتهاي مخابرات استانها و نيز كنترل كيفيت ارتباطات مراكز بكار پالسهاي ثبت STD ميرود و در تهيه صورت حساب مشتركين مورد استفاده قرار نمي گيرد لذا مراكز شده را از كنتورها يا از سيستم بصورت روزانه استخراج كرده و هر ١٥ روز يكبار به شكل فرمهاي مشخص در آورده و به صورت فايل واز طريق مودم ب ه اداره كل پشتيباني فني ارتباطات راه دورو بين الملل (واحد طبقه بندي اطلاعات سوئيچ راه دور) ، ارسال مي نمايند. ٣) مراكز بين الملل: -٣ از مراكز شهري مشابه آنچه كه در LAMA و ISC از مراكز CAMA نوارهاي شارژينگ مورد سويئچ هاي مراكز شهري انجام ميپذيرد به مركز پردازش ارسال ميگردد. ٤) مراكز تلفن همراه : -٣ هم اكنون انتقال اطلاعات شارژينگ د رسيستمهاي تلفن همراه بصورت مكانيزه انجام و در فواصل زماني E توسط خطوط 1 MSC مي گيرد به اين ترتيب كه اطلاعات از كليه مراكز ١١ ارسال ميگردد و از آنجا LCT مشخص ( هر ١٠ دقيقه ) ، به مركز اصلي خاصي در س اختمان انتقال مي يابد. Billing اطلاعات جمع آوري شده به مركز ١٢ ٤) پردازش اطلاعات شارژينگ ١) مراكز شهري: -٤ براي خواندن حجم انبوهي از نوارها و انتقال آنها برروي سيستم هاي پردازشگر پس از صرف وقت زياد وپس از انتقال آنها و عاري از خطا نمودن اين اطلاعات ، عمل پردازش اطلاعات شروع ميشود. بدليل تنوع در سوئيچ هاي منصوبه در سطح شبكه لازم است كه بسته هاي نرم افزاري مختلفي براي خواندن و پردازش اين اطلاعات تهيه ، تست و عملياتي گردد و گاهي اوقات لازم ميشود برنامه هايي براي برگردان اين اطلاعا ت به وضعيت قابل استفاده تهيه شود كه همه اين موارد هم اكنون انجام مي پذيرد. ٢) مراكز بين شهري : -٤ براي كنترل كيفيت ارتباطات STD اطلاعاتي كه بصورت روزانه استخراج ميگردد در مراكز كانالهاي بين شهري و نيز موارد ديگري كه قبلا “ اشاره شد به كار ميرود ، همچنين آمار هر نيمه از ماه در اداره كل پشتيباني فني ارتباطات راه دور مورد بررسي و تجزيه وتحليل قرار گرفته و گزارشات مختلفي از آنها تهيه ميگردد. ٣) مراكز بين الملل : -٤ درمورد سوئيچهاي بين الملل پردازش اطلاعات بر اساس دو هدف انجام مي گيرد اول آنكه بايد اين محاسبات و پر دازش ها در جهت صدور صورت هزينه هاي مكالمات مشتركين با خارج از كشور بكار گرفته شود و دوم اينكه بايد بتوان از اينگونه پردازش هاي خاص در جهت تسويه حساب هاي بين المللي با شركت هاي مخابراتي و اپراتورهاي ديگر جهان استفاده نمود . بايد توجه داشت مسئله وجود دوگيت ب ين الملل در تهران مسئله پردازش اطلاعات شارژينگ اين مكالمات را بيش از پيش پيچيده ميسازد زيرا پيام هاي ارتباطي بخاطر مسائل فني لاجرم از هردو گيت عبور مينمايند و در هر دو گيت ركوردهاي شارژينگ ثبت ميگردد از طرفي اين دو گيت وظيفه ترانزيت نمودن مكالمات بسياري از كشورهاي ديگر را بعهده دارند كه بخاطر همين امر ميتوان گفت يكي از حساسترين پردازشها مربوط به گيت هاي بين الملل ميباشد كه اگر دقت كافي بكار برده نشود ١٣ مشكلات عديده اي بوجود خواهد آمد . درمورد صورت هزينه شارژ مشتركين مسئله كاملا مشخص شده است ولي در مورد تهيه صو رت حساب بين كشورها يا اپراتورهاي مخابراتي مسئله از پيچيدگي خاصي برخوردار است در اين مورد هم اكنون براي هر كشور مسيرهاي درجه اول ، درجه دوم ياترانزيت موجود است كه هر يك از اين مسيرها نرخهاي جداگانه اي دارد در اين حال بخش فني ميبايست ترتيبي دهد كه مكالمات از ارزانترين مسيرها انجام پذيرد تا ضمن اينكه مكالمات مشتركين به سهولت انجام پذيرد از نظر ارزبري نيز هزينه ها به حداقل برسد . رسيدن به چنين هدفي ، پويائي خاصي را در بخش فني ومالي مي طلبد. ٤) مراكز تلفن همراه : -٤ هم اكنون تمامي پردازشهاي لازم در مورد مكالمات تلفن همراه بطور متمركز در مركز انجام ميپذيرد. Billing از آنجا كه فرمت ثبت اطلاعات شارژينگ در انواع سوئيچها ي تلفن همراه متفاوت ميباشد ، در مركز پردازش ابتدا ركوردهاي شارژينگ به فرمت ثابتي ترجمه شده و سپس پردازش ميگردد. ١٤ ٥) مشكلات موجود ١) مشكلات ثبت شارژينگ : -٥ در حال حاضر با توجه به تنوع سوئيچ هاي موجود در شبكه و افزوده شدن سوئچهاي جديد ، ميتوان گفت مشكل اساسي در اين وضع تفاوت فرمت ثبت ركوردهاي شارژينگ ميباشد اين مسئله باعث ميگردد كه هنگام پردازش اطلاعات شارژينگ ، برنامه هاي مختلف براي هر يك از سوئيچ ها اجرا گردد . تهيه نرم افزارهاي مختلف و تست آنها بخصوص در اين مورد كه تست بسرعت نتيجه نميدهد و خطاها بسادگي آشكار نميگردد ، از تنگناهاي وضعيت موجود است . در مورد سوئيچ هاي تلفن همراه و مراكز بين الملل نيز مسئله بالا صدق ميكند . ٢) مشكلات انتقال اطلاعات : -٥ همانطور كه قبلا نيز گفته شد انتقال توسط ديسك ، نوارهاي مغناطيسي و ...به مركزپردازش گذشته از اينكه بنوعي كار اضافي ايجاد مينمايد در بسياري ازموارد ، عدم انتقال صحيح اطلاعات و عوامل فيزيكي غير قابل پيش بيني باعث خراب شدن يا از بين رفتن قسمتي از اطلاعات مي گردد و از جهت ديگر نميتوان از اين نوع انباره هاي اطلاعاتي براي زمانهاي طولاني نگهداري نمود ، حال آنكه در بعضي كاربردها لازم است كه اطلاعات تا چند سال حفظ و نگهداري شود . همچنين براي نگهداري صحيح اين اطلاعات به فضاي زياد و مناسب فيزيكي احتياج است كه اين هز ينه ها بعلاوه هزينه هاي ناشي از فرسودگي ياخراب شدن اين انباره ها ( مانند نوارهاي مغناطيسي ) بار مالي زيادي را وارد ميسازد . از طرفي انتقال غير مكانيزه اطلاعات باعث ميگردد در مورد كاربردها يي كه احتياج به وجود دارد ، استفاده كننده و اپراتور دچار مشكل زيادي شوند. (on line) اطلاعات بلادرنگ ٣) مشكلات پردازش : -٥ همانطور كه قبلا نيز اشاره گرديد حجم انبوهي از نوارهاي اطلاعاتي ميبايست دوباره پياده سازي و عاري از خطا گردد و با توجه به اينكه فرمت ركوردهاي شارژينگ در هرنوع سوئيچ با نوع ديگر متفاوت است پردازشگرهاي مخت لف با برنامه هاي مختلف اين عمليات را بايد انجام دهند كه با ١٥ اضافه شدن يك نوع سوئيچ جديد در شبكه ميبايست نرم افزار پردازش ديگري براي قالب آن سوئيچ نيز پياده سازي گردد. ٤) مشكلات نرخ گذاري : -٥ بحث نرخ گذاري محدوديت هاي زيادي را شامل ميگردد در مورد نرخ گذاري ب ين شهري محدوديت اساسي و مهمترين مشكل براي اجراي طرح نقطه به نقطه مسئله امكانات سوئيچهاي ديجيتال است كه نميتوانند پذيراي جدول باابعاد بزرگ باشند و اين باعث ميگردد كه نتوان بطور مصوب را پياده سازي نمود براي ساماندهي به نرخ گذاري ب ين ( ZONNING ) دقيق منطقه بندي شهري مي بايست در نهايت طرحي را اجرا نمود كه در سوئيچهاي مختلف قابل اجرا باشد به طوريكه (با توجه به اجراي طرح نامبرينگ جديد ) از طريق شناسائي مقصد مكالمه بتوان مبدا مكالمه را با استفاده از يك جدول كوچك و روشن شارژ نمود . : ( STD ٥) مشكلات روش شارژينگ ارتباطات بين شهري ( ارسال پالس از مراكز -٥ ميزان دقت محاسبات در اين روش شارژينگ تا حدودي به سيستم انتقال بستگي دارد و در صورت ايجاد يك نويز و يا يك سيگنال ناخواسته ، ارسال پالس شارژينگ مركز دچار مشكل گرديده و گاهي موجب ريزش كنتور مشتركين ميگردد. كه TX بين الملل تعدادي از مراكز كم ظرفيت CAMA ارتباط ، STD - ارسال پالس از مراكز 1 ميباشند را نيز دچار مشكل مينمايد ، bit CAS داراي مسير انتقال آنالوگ تامين كننده پالس ، STD - اين روش به لحاظ امنيتي نيز شرايط قابل قبولي را ندارد زيرا يك مركز STD ميباشد ودر صورت بروز اختلال در مراكز TX شارژينگ تعداد زيادي از مراك ز شهري و شارژينگ كليه مراكز زير مجموعه دچار مشكل ميگردند. استفاده ميشود ارسال پالس شارژينگ غير NO. - در مسيرهاي ارتباطي كه از روش سيگنالينگ 7 اصولي ودر مواردي نيز غير ممكن است. -در روش مذكور ، ارتباطات فاقد مشخصا ت بوده و قابل تفكيك نمي باشد و تعرفه ها بصورت در يك كنتور خاص ذخيره ميگردد. BULK ١٦ - در اين روش عملا امكان استفاده از تنها دو نوع تعرفه با نرخهاي متفاوت ( بصورت شب وروز ) وجوددارد. ١٧ ٦) ساختار شارژينگ در برنامه چهارم توسعه ١) تغيير روش شارژينگ مكالمات بين شهري از پالسي به زماني : -٦ TX به مراكز شهري و STD با توجه به مشكلاتي كه روش ارسال پالس شارژينگ از مراكز بوجود آورده است ، لازم است اين روش در آينده با روش ثبت جزئي اطلاعات مكالمه جايگزين گردد به اين معنا كه در مراكز بجاي ثبت پالسهاي شارژينگ ، اطلاعات كاملي از مكالمه شامل مبداء ، زمان ثبت شود . براي تحقق اين امر لازم است موارد AMA شروع و مدت مكالمه تحت عنوان ركوردهاي زير در شبكه به اجرا در آيد: . AMA به قابليت ثبت ركوردهاي شارژينگ TX - تجهيز كليه مراكز بين شهري ، شهري و كه داراي ظرفيت بالا ، حجم CD - استفاده از امكانات جديد ثبت اطلاعا ت نظير ديسكهاي نوري يا كم ، عمر مفيد بيشتر و قيمت پائين تري هستند. (BILLING CENTER) - ايجاد مركز پردازش جهت دقت وسرعت بخشيدن به انتقال اطلاعات. (BC) - انتقال اطلاعات به مركز پردازش ٢) يكنواخت سازي نحوه شارژينگ ارتباطات بين ش هري در مراكز خودكار ، مراكز بهره -٦ برداري و دفاتر مخابراتي: از لحاظ نحوه STD وجود اختلاف ميان مراكز بهره برداري و دفاتر مخابراتي با مراكز تعيين تعرفه ارتباطات بين شهري باعث بروز مشكلات و نيز اعتراض مشتركين شده است كه اين امر در نهايت ميبايست منجر به اعمال روشي يكسان در مراكز ياد شده گردد. ٣) اصلاح زون بندي مكالمات بين شهري با هدف تعديل نرخ نقاط محروم كشور : -٦ چنانچه قبلا نيز اشاره شد وابسته بودن شارژينگ ارتباطات بين شهري به فاصله نقاط باعث بروز مشكلاتي در شارژينگ ارتباطات بين شهري شده ضمن آن كه با مطالعه منطقه بندي كشورهاي ديگر مشاهده ميشود كه تعداد مناطق شارژينگ در كشور ما از تعداد متداول و معمول در ساير كشور بيشتر ميباشد . همچنين نقاط محروم كشور كه اكثرا “ در نقاط دور دست و مرزي كشور قراردارند در ارتباط با بسياري از نقاط ديگركشور از جمله پايتخت كه مركز سيا سي ،اداري و تجاري كشور است ، ١٨ ناچار به پرداخت هزينه هاي سنگين ميباشند . لذا لازم است تعرفه مكالمات بين شهري بگونه اي اصلاح شود كه نرخ نقاط محروم كشور ، بدون كاهش سقف درآمدهاي پيش بيني شده تعديل گردد . ا ستان به استان و … باشد. روش ، SC به SC ، Flat Rate اين روش ميتواند يكي از روشهاي بدون PC ديگري كه مورد توجه قرار دارد اين است كه جهت ارتباطات بين شهري در محدوده يك و در محدوده يك ناحيه PC لحاظ كردن فاصله ، يك نرخ ثابت ، جهت ارتباطات بين شهري خارج از ها بدون توجه به فاصله آنها يك نرخ ثابت ديگر و جهت ارت باطات خارج از ناحيه بين نواحي PC بين يك نرخ ثابت ديگر تعيين گردد. SC روشهاي مذكور از لحاظ آثار اقتصادي ، فني و اجتماعي تحت بررسي قرار داشته و تصيم گيري در اين خصوص در نهايت به سياستگزاري شارژينگ در بخشهاي مديريتي وزارت بستگي خواهد داشت. : ( AMA ٤) چند زمانه كردن نرخها (در صورت بهبود ساختار فني و داشتن روش -٦ در برخي از ساعات شبانه روز بعلت فعال بودن مراكز تجاري و خدماتي و ادراي كشور ، تماس تلفني بين شهري در سراسر كشور به حد اكثر خود ميرسد بطوريكه شبكه مخابراتي با همه امكانات پاسخگوي اين همه درخواست مكالمه نبوده و از ارائه سرويس به همه متقاضيان باز ميماند . اين هجوم تقاضا در برخي ساعات خاص ، علاوه بر نارضايتي مشتركين و مراجعين ، ضايعات جدي را براي تجهيزات در حال كار ايجاد نموده و فرسايش زيادي را باعث ميگردد . از طرف ديگر در برخي ساعات بخصوص شبها و ايام تعطيل با آنكه كليه تجهيزات شبكه هاي مخابراتي در سرويس قرار دارند و آماده ارائه خدمات هستند ، ترافيك كمي بطرف آنها روانه ميشود . جهت تعديل تقاضاها در ساعات اوج ترافيك و اتخاذ سياستهاي تشويقي جهت برقراري ارتباط در مقاطع كم ترافيك در طول ٢٤ ساعت و همچنين ايام تعطيل طرح چن د نرخي نمودن مكالمات در ساعات مختلف شبانه روز مطرح شده و در خصوص ارتباطات شهري به مورد اجرا در آمده است و لازم است در خصوص ارتباطات بين شهري بطور دقيق وجدي مد نظر باشد. ١٩ ٥) يكنواخت سازي نرخ مكالمات تلفن همراه : -٦ با وجود آنكه دو نرخي شدن ( شهري و بين ش هري ) تعرفه مكالمات تلفن سيار ، تا حدودي از مشكلات اعمال تعرفه مكالمات بين شهري ارتباطات سيار و تهيه صورتحساب مشتركين تلفنهاي سيار كاسته است ولي مشكل اساسي (وابستگي نامبرينگ تلفنهاي سيار به موقعيت جغرافيائي محل خريداري تلفن همراه ) همچنان باقيست ، لذا جهت رفع اين مشكل و نيز در جهت هماهنگي با نحوه تعرفه ارتباطات سيار در ساير كشورها ، لازم است در اين مورد تجديد نظر شده و تعرفه يكساني براي مكالمات مذكور تعيين نمود و يا اينكه با توجه به اجراي طرح جديد (Flat Rate) نامبرينگ تلفنهاي سيار (نامبرينگ ناحيه اي ) ، تعرفه مكالمات سيار را بصورت ناحيه اي تعيين و اجرا نمود. ٦) بررسي علل ازدست رفت ندرآمدهاي بين الملل و بين شهري و راه كارهاي مقابله با آن -٦ و انجام مكالمات بين الملل از طريق اينترنت درصد ISP در سالهاي اخير با توسعه مراكز بالايي از درآمد بين الملل از دست رفته و با وجود تعديل هاي زيادي كه در نرخ ارتباطات بين الملل صورت گرفته است تغيير قابل ملاحظه اي در مكالمات بين الملل مشاهده نميشود . همين سرنوشت در انتظار مكالمات بين شهري و حتي شهري در آينده نيز ميباشد لذا لازم است راه كارهائي انديشيده شود تا از اين اتف اق پيشگيري گردد و يا در صورت لاجرم بودن اين امر ، ميبايست به فكر منابع درآمدي جايگزين باشيم. ٧) يكسان سازي قالبهاي شارژينگ : -٦ يكي از مشكلات پردازش اطلاعات شارژينگ ، يكسان نبودن قالبهاي شارژينگ در انواع مختلف سوئيچ ها ميباشد. لذا لازم است با بررسي قالب ثبت اطلاعات شارژينگ در ا نواع سوئيچها و مقايسه فيلدهاي مشترك و غير مشترك در آنها ، و با توجه به نوع اطلاعاتي كه بايد ثبت شود ، به قالب يكساني دست پيدا كنيم كه در ا نواع سوئيچها قابل اجرا بوده و با استفاده از آن كليه اطلاعات مورد نياز از يك ارتباط تلفني ثبت گردد. ٢٠ همچنين لازم است قالب تهيه شده همراه با مشخصات فني سوئيچ به شركتهاي سازنده سوئيچ ارائه گردد تا ضمن پياده سازي آن در سوئيچهاي موجود ، در سيستمهاي در دست ساخت نيز منظور گردد. از آنجا كه مراكز بين شهري ، مراكز ترانزيت ارتباطات بين شهري بوده و ثبت اطلاعات ش ارژينگ در آنها براي محاسبه صورتحساب مشترك بكار نمي رود ، لذا قالب ثبت اطلاعات شارژينگ در آنها با آنچه بايد در مراكز شهري ثبت شود متفاوت خواهد بود. در خصوص مراكز بين شهري عمل يكسان سازي قالب شارژينگ انجام شده است . در خصوص مراكز شارژينگ تهيه شده است ولي از آنجا كه AMA نيز قالب يكساني بر اي ثبت ركوردهاي TX شهري و در آن ديده نشده است قالب مذكور نياز به (ISDN , IN) سرويسهاي ويژه و جديد مخابراتي بازنگري دارد . بدليل آنكه در حال حاضر و تا چند سال آينده خطوط ارتباطي داراي سرويسهاي ويژه درصد كمي از خطوط ارتباطي كشور را تشكيل ميدهد و با توجه به اينكه افزودن فيلدهاي مربوط به سرويسهاي ويژه به قالب تهيه شده قبلي حجم آنرا به ميزان قابل ملاحظه اي افزايش ميدهد و با توجه به امكانات ثبت ، براي مراكز شهري Multi Static انتقال و پردازش اطلاعات شارژينگ ، بهتر است كه يك قالب ازقالب ISDN از قالب ساده و براي ارتباطات با ISDN تهيه شود بطوريكه براي ارتباطات بدون ساده+سرويسهاي ويژه استفاده گردد . اين عمل سبب ميشود فيلد مربوط به سرويسهاي ويژه در درصد بالائي از ارتباطات حذف شده و از ثبت ، انتقال و پردازش و نگهداري آنها جلوگيري بعمل آيد واز امكانات موجود بصورت بهينه استفاده گردد. ٨) شارژينگ گيري از راه دور -٦ و حسابرسي يكي از موضوعات مهم در گروه هاي كاري مجامع Billing درحال حاضر مخابراتي است و با توجه به تنوع و وسعت تقاضاها تنها آندسته از اپراتورهاي شبكه ميتوانند موفق باشند كه سرويسهاي ج ديد را به سرعت ارائه دهند و با مديريت مناسب ، صورتحسابهاي مربوطه را با صحت كامل ارائه داده و مشتريان خود را راضي نگه دارند و با تنوع بازار مخابرات چه از نظر تعدد ٢١ سرويس و چه از نظر تعداد اپراتورها كنترل حسابها و مسائل مالي كار آساني نيست و دقت مضاعف را مي طلبد . : Billing Center ١) ضرورت واهداف ايجاد -٨-٦ باتوجه به مشكلات روشهاي فعلي تهيه صورتحساب و ضرورتهاي آتي كه روشهاي فعلي پاسخگوي آن نخواهد بود ، ايجاد يك سيستم متمركز تهيه صورتحساب و مديريت امور مشتركين كه بتواند با استفاده از يك بانك اطلاعاتي يكپارچه برا ي تمام سرويسهاي مورد استفاده ، پاسخگوي Billing Center مشتركين تمام نقاط باشد ، اجتناب ناپذير به نظر ميرسد ضرورتهاي آتي ايجاد عبارتند از: ممكن است در آينده (User segments) - در صورت قرار دادن كاربران در گروههاي مختلف هزينه هاي متفاوتي برا ي هر دسته از آنها در نظر گرفته شود كه با در دست داشتن يك مركز محاسبات متمركز ميتوان به راحتي با اين مسئله برخورد نمود و تعرفه متفاوتي را براي گروههاي مختلف كاربران قائل شد. - مسئله مهم ديگر ، در نظر گرفتن نرخهاي متفاوت براي خدمات مخابراتي ارائه شده در ساعات مختلف شبانه روز ميباشد. به مشتركين واگذار شده ، سياستهاي نرخ گذاري آنها ISDN - باتوجه به اينكه سرويسهاي شبكه متفاوت بوده و ضروري است تا تعرفه را براساس پهناي باند اختصاص داده شده و زمان استفاده از ميسر خواهد Billing تعيين نمود .و اين امر تنها با ايجاد مركز Bitrate سرويسها و يا بر حسب شد. - همچنين با توجه به سياستهاي خصوصي سازي در بخش مخابرات ، با افزايش تعداد اپراتورها و فراهم آورندگان سرويس و واسطه ها طبعا “ نياز به كنترل مالي و جلوگيري از سوءاستفاده هاي احتمالي بين اين عوامل مخابراتي و شركتهاي مخابرات در آينده محسوس ميباشد . - ضمن ا“ با توجه به رشد روز افزون تعداد مشتركين شبكه تلفن سيار و مشكلات تهيه صورتحساب براي ، hot billing كنترل تقلب ، سرويسهاي پيش پرداخت ، Roaming آنها و مسائلي نظير جابجائي ٢٢ اتصال به مراكز اعتباري و بانكها و … و تنوع سرويسهاي خاص در شبكه تلفن سيار نيز ازجمله است. BC ضرورتهاي بسيار مهم ايجاد مركز : BC ٢) مسائل مطرح در ايجاد -٨-٦ مواردي كه براي ايجاد مركز متمركز شارژينگ بايد مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد عبارتند از: شارژينگ در سوئيچ هاي مختلف شبكه AMA - امكان ايجاد ركورد هاي شامل نوع فيلدها ، تعداد بايتهاي لازم براي هر فيلد ، AMA - مشخصات اطلاعات شارژ ينگ نحوه ثبت اطلاعات در مراكز ( بصورت دايناميكي يا استاتيكي). - مشخصات مركز واسطه جمع آوري اطلاعات شامل ظرفيت ذخيره سازي ، نحوه استخراج فايل ، زمانهاي استخراج فايل ، قابليتهاي پردازش اطلاعات قبل از ارسا ل به مركز تهيه صورتحساب و امكانات سخت افزاري لازم. - مشخصات شبكه انتقال شامل اينرفيس هاي خروجي و پروتكل مربوطه. - مشخصات مركز پردازش شامل سخت افزار ، نرم افزار ، وروديها ، خروجيها ، قابليتها و توانمنديهاي مركز ، نحوه گزارش گيري و نوع صورتحساب. ٣) نتايج بررسي وضعيت فعلي شبكه : -٨-٦ با توجه به مستقل شدن مخابرات استانها و تشكيلات جديد شركت مخابرات ايران و لزوم جداسازي دقيق صورتحساب و تقسيم در آمدها و باعنايت به اينكه در حال حاضر ادغام كليه مراكز تهيه صورت حساب بدليل وسعت شبكه و حجم زياد اطلاعات عملا “ ممكن نيست ، ض رورتا“ در شبكه بين شهري و بين الملل ( بصورت مشترك يا جدا ) به يك مركز محاسبات صورتحساب نياز ميباشد . درشبكه هاي شهري نيز ميتوان با توجه به بررسي صرفه هاي اقتصادي مراكز تهيه صورتحساب بصورت استاني يا منطقه اي ايجاد نمود . با ايجاد اين مركز توانمنديها و قابليتهاي زير حاصل خواهد شد: - محاسبه دقيق هزينه هاي مكالمات بين شهري وبين الملل انجام شده استانها. - چند نرخي كردن تعرفه هاي مكالمات بر اساس ساعات استفاده به منظور متعادل نمودن ترافيك در شبكه بين شهري. ٢٣ براساس پهناي باند و ز مان استفاده از ISND - تعيين هزينه هاي سرويسهاي جديد نظير شبكه. - ارائه سريع صورتحساب د رحالتهاي خاص ( بخصوص در بين الملل كه هزينه هاي بالائي را دارد) - كشف و شناسائي تقلبهاي احتمالي . - مديريت ترافيك در شبكه بر اساس اطلاعات مربوط به درآمد. - تهيه و ارائه گزارشات مالي مختلف بر اساس نياز. - مديريت امور مالي مربوط به تعرفه و درآمدها. در ايجاد شبكه جمع آوري اطلاعات شارژينگ و مركز تهيه صورتحساب ضروريست تا سوئيچهاي در حال كار در شبكه آمادگي لازم را داشته و اين اطلاعات پس از انتقال به محيط خارج از سوئيچ از طريق شبكه مناسب به مركز تهيه صورتحساب ارسال شوند. (File Transfer) ٤) ملزومات وآماده سازي مراكز جهت اتصال به شبكه جمع آوري اطلاعات شارژينگ : -٨-٦ در حال حاضر در شبكه مخابراتي كشور اطلاعاتي كه لازم است جهت محاسبه ، از سوئيچهاي AMA ميباشد .وضعيت امك انات AMA ارسال گردد ، فايل ركور دهاي Billing بين شهري به مركز را نداشته و AMA مراكز در سوئيچها ي مختلف ، متفاوت ميباشد برخي از مراكز قابليت ايجاد ركورد هاي لازم است در آنها تغيير ورژن انجام گيرد . و اكثر مراكز بااينكه اين امكان را دارند ، لازم است طبق يك برنامه تدوين شده به اين قابليت مجهز گردند. ٥) انتقال اطلاعات شارژينگ از داخل سوئيچ به محيط بيرون : -٨-٦ انتقال فايلهاي شارژينگ از داخل سوئيچ به محيط بيرون ميتواند از طرق مختلفي نظير صورت پذيرد . Tape Emulation و OMT پورت ، X. پورتهاي 25 در بررسي امكانات سوئيچ هاي مختلف از لحاظ دارا بودن پورتهاي مذكور مشخص شده ا ست كه در برخي از انواع سوئيچ پورتهاي مذكور وجود داشته ، در برخي نياز به تغييرات سخت افزاري و نرم افراري ميباشد و در برخي ديگر لازم است تجهيزات جديدي خريداري گردد . همچنين در صورت ٢٤ واسطه ذخيره سازي اطلاعات در كنار هر سوئيچ قر ار گرفته و Tape Emulation استفاده از روش نياز PC و SC ارسال خواهد نمود . به اين ترتيب در هر يك از مراكز Billing اطلاعات را به مركز به يك واسط حذف نوارهاي مغناطيسي ( يك كامپيوتر ) ميباشد ٦) محيط انتقال فايلهاي شارژينگ به مركز محاسبات صورتحساب : -٨-٦ Frame ميت وان با پروتكلهاي مختلف نظير AMA پس از جمع آوري اطلاعات شارژينگ اطلاعات را به سمت مركز Leased Line و يا ، Dial Up ، X.25 ، TCP/IP ، Relay محاسبات و تهيه صورتحساب ارسال نمود. ٧) وضعيت مراكز كشور از لحاظ امكان اتصال به خطوط انتقال اطلاعات : -٨-٦ - شبكه بين الملل: بعنوان سوئيچ (EWSD) زيمنس (AXE در شبكه موجود از سيست مهاي اريكسون، ( 10 بين الملل استفاده شده است. X. داراي پورتهاي تعريف شده براي اتصال به خطوط 25 EWSD طي بررسيهاي بعمل آمده سوئيچ سوئيچ مذكور امكانپذير Up Grade پس از TCP/IP ميباشد و همچنين قابليت اتصال به خطوط ميباشد. و X. نيز پورتهاي تعريف شده براي اتصال به خطوط 25 (AXE در خصوص سو ئيچ اريكسون ( 10 پيش بيني شده است. TCP/IP در مراكز بين الملل ثبت ميگردند AMA جهت ارسال اطلاعات شارژينگ مشتركين كه بصورت به مركز پردازش منتقل نمود. TCP/IP و يا X. ميتوان اين اطلاعات را از طريق خطوط 25 شبكه بين شهري با (ورژن 11 و EWSD ( Σ و E با (ورژن NEC در شبكه بين شهري كشور از سيستمهاي استفاده شده است كه در مراكز مذكور قابليت ثبت C&CO با (ورژن 7 و 4) و 8 S12 (15 اطلاعات شارژينگ بصورت جزئي وجود دارد. ٢٥ قابليت انتقال C&CO ورژن 7) و 8 ) S12 ( ورژن 15 ) EWSD و ( Σ ورژن ) NEC در مراكز با NEC پيش بيني شده است و در مراكز TCP/IP اطلاعات شارژينگ به مركز پردازش با خطوط X. ورژن 11 ) قابليت انتقال اطلاعات شارژينگ به مركز پردازش با خطوط 25 ) EWSD و E ورژن وجوددارد. Metering Pulse ورژن 4) موجود در شبكه كشور، بدليل عدم ارسا ل ) S در رابطه با مراكز 12 جهت ثبت اطلاعات شارژينگ و عدم ارائه سيگنالينگ شماره ٧ و … سوئيچ مذكور با سوئيچ ورژن 15 ) جايگزين ميگردد. ) EWSD طرح انتقال اطلاعات شارژينگ مراكز بين شهري براي اتصال مراكز مذكور به مركز پردازش توسط ارائه شده است . در اين طرح با توجه به حجم زياد اطلاعات در مراكز TCP/IP و X. خطوط 25 درنظر گرفته شده است. Leased Line بين شهري خطوط ارتباطي اين مراكز به صورت ٢٦ شبكه سيار در مورد مراكز تلفن همراه مسئله انتقال اطلاعات شارژينگ و پردازش آن در يك مركز، در سوئيچهاي موجود در شبكه سيار پيش بين ي شده و درحال حاضر انتقال اطلاعات شارژينگ مراكز هدايت و بصورت Billing center به مركز MSC از مراكز TCP/IP مذكور با استفاده از خطوط متمركز انجام مي گيرد.
چهارشنبه یکم آبان 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی

انواع شبکه های Wireless
امروزه از شبکه های بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف، استفاده می شود . برقراری يک تماس از طريق دستگاه موبايل ، دريافت يک پيام بر روی دستگاه  pager و دريافت نامه های الکترونيکی از طريق يک دستگاه PDA ، نمونه هائی از کاربرد اين نوع از شبکه ها می باشند . در تمامی موارد فوق ، داده و يا صوت از طريق يک شبکه بدون کابل در اختيار سرويس گيرندگان قرار می گيرد. در صورتی که يک کاربر ، برنامه و يا سازمان تمايل به ايجاد پتاسيل قابليـت حمل داده را داشته باشد، می تواند از شبکه های بدون کابل استفاده نمايد . يک شبکه بدون کابل علاوه بر صرفه جوئی در زمان و هزينه کابل کشی ، امکان بروز مسائل مرتبط با يک شبکه کابلی را نخواهد داشت .
از شبکه های بدون کابل می توان در مکان عمومی ، کتابخانه ها ، هتل ها ، رستوران ها و مدارس استفاده نمود . در تمامی مکان های فوق ، می توان امکان دستيابی به اينترنت را نيز فراهم نمود . يکی از چالش های اصلی اينترنت بدون کابل ، به کيفيت سرويس ( QoS ) ارائه شده برمی گردد . در صورتی که به هر دليلی بر روی خط پارازيت ايجاد گردد ، ممکن است ارتباط ايجاد شد ه قطع و يا امکان استفاده مطلوب از آن وجود نداشته باشد .

انواع شبکه های wireless

 •  WLANS: Wireless Local Area Networks  . شبکه های فوق ، امکان دستيابی کاربران ساکن در يک منطقه محدود نظير محوطه يک دانشگاه و يا کتابخانه را به شبکه و يا اينترنت ، فراهم می نمايد .

 • WPANS: Wireless Personal Area Networks . در شبکه های فوق ، امکان ارتباط بين دستگاههای شخصی ( نظير laptop )  در يک ناحيه محدود ( حدود 914 سانتی متر ) فراهم می گردد . در اين نوع شبکه ها از دو تکنولوژی متداول Infra Red ) IR) و  ( Bluetooth ( IEEE 802.15 ، استفاده می گردد .

 • WMANS: Wireless Metropolitan Area Networks . در شبکه های فوق ، امکان ارتباط بين چندين شبکه موجود در يک شهر بزرگ فراهم می گردد . از شبکه های فوق، اغلب به عنوان شبکه های backup کابلی ( مسی ،فيبر نوری ) استفاده می گردد .

 • WWANS: Wireless Wide Area Networks . در شبکه های فوق ، امکان ارتباط بين شهرها و يا حتی کشورها و از طريق سيستم های ماهواره ای متفاوت فراهم می گردد . شبکه های فوق به سيستم های 2G ( نسل دوم ) معروف شده اند .

امنيت
برای پياده سازی امنيـت در شبکه های بدون کابل از سه روش متفاوت استفاده می شود :

 •  WEP : Wired Equivalent Privacy . در روش فوق ، هدف توقف ره گيری سيگنال های فرکانس راديوئی توسط کاربران غير مجاز بوده و برای شبکه های کوچک مناسب است . علت اين امر به عدم وجود پروتکل خاصی به منظور مديريت "کليد " بر می گردد. هر "کليد " می بايست به صورت دستی برای سرويس گيرندگان تعريف گردد. بديهی است در صورت بزرگ بودن شبکه ، فرآيند فوق از جمله عمليات وقت گير برای هر مدير شبکه خواهد بود .  WEP ، مبتنی بر الگوريتم رمزنگاری RC4 است که توسط RSA Data System ارائه شده است . در اين رابطه تمامی سرويس گيرندگان و Aceess Point ها  بگونه ای پيکربندی می گردند که از يک کليد مشابه برای رمزنگاری و رمزگشائی استفاده نمايند .

 •  SSID: Service Set Identifier. روش فوق به منزله يک "رمزعبور" بوده که امکان تقسيم يک شبکه WLAN به چندين شبکه متفاوت ديگر که هر يک دارای يک شناسه منحصر بفرد می باشند را فراهم می نمايد . شناسه های فوق، می بايست برای هر  access point  تعريف گردند. يک کامپيوتر سرويس گيرنده به منظور دستيابی به هر شبکه ، می بايست بگونه ای پکربندی گردد که دارای شناسه  SSID مربوط به شبکه مورد نظر باشد . در صورتی که شناسه کامپيوتر سرويس گيرنده با شناسه شبکه مورد نظر مطابقت نمايد ، امکان دستيابی به شبکه برای سرويس گيرنده فراهم می گردد .

 • فيلترينگ آدرس های (  MAC  ( Media Access Control  : در روش فوق ، ليستی از آدرس های MAC مربوط به کامپيوترهای سرويس گيرنده،  برای يک Access Point تعريف می گردد . بدين ترتيب ، صرفا" به کامپيوترهای فوق امکان دستيابی داده می شود . زمانی که يک کامپيوتر درخواستی را ايجاد می نمايد ، آدرس MAC آن با آدرس MAC موجود در Access Point مقايسه شده و  در صورت مطابقت آنان با يکديگر ، امکان دستيابی  فراهم می گردد . اين روش از لحاظ امنيتی شرايط مناسبی را ارائه می نمايد ، ولی با توجه به اين که می بايست هر يک از آدرس های MAC را برای هر Access point تعريف نمود ، زمان زيادی صرف خواهد شد . استفاده از روش فوق،  صرفا" در شبکه های کوچک بدون کابل پيشنهاد می گردد

 • منتظر نظرات شما هستیم

جمعه بیست و ششم مهر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
معرفی پهنای باند

پهنای باند چيست؟
پهنای باند عبارت است از مقدار اطلاعات عبور داده شده از کانال ارتباطی در واحد زمان.
سيم های ارتباطی را جاده ای برای عبور اتومبيل ها در نظر بگيريد و داده ها را همان اتومبيل ها فرض کنيد.
واضح است که هر چقدر پهنای جاده بيشتر باشد، ماشين های بيشتری می توانند از جاده در کنار يکديگر عبور کنند ولی در هر صورت محدوديتی نسبی برای ماشين های عبوری وجود دارد. مشابه همين مثال، پهنای باند به نسبت بزرگی ، داده های بيشتری را در يک مدت زمان مشخص جا به جا می کند، ولی در هر حال محدوديتی نيز برای آن وجود دارد.پهنای باند چگونه اندازه گيری می شود؟
مقدار اطلاعات به صورت کلی توسط بايت اندازه گيری می شود ( کيلو بايت، مگابايت، گيگابايت و ..... ) ولی برای اندازه گيری پهنای باند از ضريب های بيت در ثانيه استفاده می شود. مثلا کيلوبيت در ثانيه.

 

Hop و Backbone چيست؟
Backbone خطوط ارتباطی اينترنت در فواصل زياد می باشند که برای وصل شدن به خطوط با ظرفيت کمتر طراحی شده اند.اينترنت از تعداد زيادی از اين Backbone ها تشکيل می شود.
همان طور که ملاحظه می کنيد، اين خطوط در آسيای ميانی ، خاور ميانه و آفريقا موجود نمی باشد و دليل سرعت پايين خطوط و قيمت بالای خطوط پر سرعت همين امر می باشد.
Hop مسيری است که داده در آن توسط Router انتقال پيدا می کند. Router وسيله ای است که طريقه انتقال اطلاعات را مشخص می کند. Hop را می توان به مسيری که بسته پستی در آن انتقال پيدا می کند تشبيه کرد و Router را به دفاتر پستی ميان راه. طبيعی است که مراکز پستی کوتاه ترين راه را برای فرستادن بسته پستی انتخاب می کنند.

 

بررسی  کليه ارتباطات رایج اينترنت  :

Dial Up
:
در سرعت های 13.3 و 28.8 و 33.6 و 56 کيلوبيت در ثانيه موجود می باشد.

ISDN
:
دارای سرعت 64 کيلو بيت در ثانيه و توسط خطوط ديجيتال.

DS-0
:
سرعت 64 کيلوبيت در ثانيه که همان سرعت انتقال صوت بر روی خطوط ديجيتال می باشد.

Dual ISDN :
سرعت 128 کيلوبيت در ثانيه که از دو خط ديجيتال استفاده می کند و فايده اصلی اين خطوط، امکان استفاده از يکی از خطوط جهت صدا و بدون قطع شدن از اينترنت می باشد.فقط سرعت در اين حالت به 64 کيلوبيت در ثانيه کاهش می يابد.

ADSL :
اين خطوط در سرعت های متفاوت بين 512 کيلوبيت در ثانيه تا 6 مگابيت در ثانيه موجود می باشند. اين خطوط از سيم های مسی معمول بهره می برند.

Modem Cable
:
در سرعت های متفاوت عرضه می شوند، اما معمولا 10 مگابيت در ثانيه. ولی در حالت معمول، شما بيش از 0.1 سرعت واقعی اين خطوط را در اختيار نداريد.

T1
:
خطوط گران قيمتی که دارای سرعت واقعی 1.544 مکابيت در ثانيه می باشندو از 24 خط تلفن تشکيل می شوند. اين خطوط بيشتر در آمريکای شمالی وجود دارند.

DS-1
:
سرعت 1.544 مگابيت در ثانيه و متشکل از 24 خط DS-0.
E1
:
اين خطوط مشابه خطوط T1 ولی برای کشورهای اروپايی می باشد و دارای سرعت 2.048 مگابيت در ثانيه می باشند.

DS-2
:
سرعت 6.31 مگابيت در ثانيه و بر اساس تکنولوژی DS-1

Ethernet
:
سرعت 10 مگابیت بر ثانیه

wireless
:
سرعت 11 مگابیت بر ثانیه

E2 
:
سرعت 34.486
مگابيت در ثانيه و بر اساس E1 و معمول در کشورهای اروپايی.

DS-3
:
سرعت 44.736 مگابيت در ثانيه.

T3
:
سرعت تا حدود 44.736 مگابيت در ثانيه که مقدار سرعت به نوغ T3 بستگی دارد.

OC-1
:
سرعت 51.84 مگابيت در ثانيه از نوع فيبر نوری که برای Backbone ها مورد استفاده است.Optical Carrier Signal

STS-1
:
سرعت 51.84 مگابيت در ثانيه برای اروپا.(Synchronous Transfer Signal)

BaseT
:
سرعت 100 مگابيت در ثانيه.

E4
:
سرعت  139.264 مگابيت در ثانيه.

OC-3
:
سرعت  155.52 مگابيت در ثانيه.

STM-1
:
سرعت  155.56 مگابيت در ثانيه.

STS-3
:
سرعت  155.56 مگابيت در ثانيه.

OC-12
:
سرعت  622.08 مگابيت در ثانيه.

STM-4
:
سرعت  622.08 مگابيت در ثانيه.

STS-12
:
سرعت  622.08 مگابيت در ثانيه.

پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی

کاربردهاي سيستم پارادايم

 • مراکز تلفن محلي
 • مراکز متوالي و ترانزيت محلي ، مراکز
 • ترانزيت و دروازه راه
 • سيستم هاي اتصال متقاطع ديجيتال
 • سيستمهاي سوئيچ حلقه محلي بيسيم (WLL)
 • و ارتباطات شخصي (PCS)
 • گره سرويس يا تجهيزات جانبي هوشمند براي
 • شبکه هاي هوشمند پيشرفته
 • مراکز سانترال تلفن (PABX) ساختمانهاي
 • مشترکين يا هر گونه سيستمهاي مختلط يا Centrex
 • مراکز مکالمه يا پردازش صوت
 • کنترل کامپيوتر هاي اصلي يا ساير کاربردها
 • متمرکز کننده هاي مشترکين
 • مبدلهاي ترانک يا خطوط
 • ( مراکز سوئيچ سيار که در حال حاضر دردست طراحي و ساخت مي باشند)

ترمينالهاي اداره و مديريت سيستم

مديريت و پيکر بندي سيستم توسط ترمينالهائي با نرم افزار کاربر و واسط گرافيکي (GUI) انجام ميشود. باين ترتيب مدير سيستم قادر به پيکر بندي پورتها ، تخصيص امکانات و پايش فعاليتهاي سيستم ، انجام نگهداري و ارائه صورتحساب و گزارش ترافيک خواهد بود. واسط گرافيکي بهره برداري را آسان نموده و ضمناً توانائي ارائه اطلاعات آني و on-line را دارد. وسائل مزبور توسط يک ترمينال به تنهائي و يا چندين ترمينال مشترکاً انجام ميشود.
با استفاده از تکنيکهاي برنامه ريزي کارکردهاي خاص هر کاربر مستقيماً به هر کدام از ترمينالهاي مديريتي مرتبط خواهد شد.

مشخصات فني و ويژگيهاي کلي

 

 • توانائيهاي سيستم
  • پورتهاي استاندارد که براي ترکيبهايمختلف خطوط ، ترانکهاي آنالوگ يا ديجيتال و ساير واسطها از قبيل Pair Gain, STM1-16, ISDN و غيره قابل استفاده است.
  • پردازشگرهاي قابل پيکر بندي کاربر ومودولهاي ذخيره سازي ، پشتيباني از پست صوتي و ساير سرويسها را امکان پذيرمي نمايد.
  • ظرفيت مکالمه تا ترافيک BHCA 36 و يکارلانگ براي هر پورت امکان پذير مي باشد.
 • ساختار سيستم
  • شلفهاي يکسان که هر کدام داراي 27 عددPCB بوده و حداقل يک MCU و 26 جا براي ساير PCB ها فراهم مي نمايد و هرشلف جمعاً 512 پورت صوت و ديتا تامين ميکند.
  • هر کابينت داراي گنجايش شش شلف و جمعاًظرفيت 122800 پورت را دارا مي باشد.
  • ساختار شلف بگونه ايست که طبق نياز مشترکميتوان آن را نظم داد.
 • کنترل
  • کنترل با استفاده از مايکرو پروسسورهايکاملاً غير متمرکز انجام ميشود که هر گونه ظرفيتي از کم تا متوسط و تا15000 پورت را پوشش ميدهد.
  • با استفاده از پيغام رساني HDLC ميتوانچندين MCU را بطريقي متصل نمود که ساختار سوئيچ به مراکز دورتر گسترش يابد.
  • CCSNO.7 منجمله ISUP و کليه کارکردهايخدماتي از قبيل کنفرانس، دريافت و توليد تن و غيره توسط MCU انجام ميشود.
 • تغذيه
   برق مصدفي سيستم بسيار پائين بوده و بطور توسطدر حد 8/0 وات براي هر پورت فعال و 2/0 وات براي پورت غير فعال مي باشد.ورودي از 72- تا 36- ولت DC قابل تغيير است.
   هر کدام از شلفها با دو عدد مولد DC/DC و زنگو بطريق hot standby تجهيز گرديده است. مبدلهاي DC/DC در هر شلف کاملاًدوبله مي باشند.
   CPU flash memory داراي پشتيباني تغذيه بودهو باعث جلوگيري بارگيري مجدد پس از تعمير و يا تعويض CPU ميشود.
 • ابعاد فيزيکي
  ابعاد شلف و راک بشرح زير مي باشد:
  • ارتفاع 5/24 سانتيمتر
  • شلف عرض 31 سانتيمتر
  • عمق 5/77 سانتيمتر
  • ارتفاع 215 سانتيمتر
  • راک عرض 59 سانتيمتر
  • عمق 95 سانتيمتر

 

      این مقاله بر گرفته از مهندسی مخابرات می باشد

پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی

شارژينگ

محاسبه هزينه مكالمه هر مشترك يكي از وظايف اصلي مراكز تلفن مي باشد و هر شركت مخابراتي با توجه به نوع ارائه سرويس هاي مخابراتي از مشتركين خود هزينه در يافت مي كند. محاسبه هزينه بر اساس قوانين هر شركت و نوع شبكه آن به متغييرهاي زمان ، فاصله ، نوع خدمات بستگي دارد . در طرح نرخ گذاري و تعرفه بندي خدمات مخابراتي براي ارتباطات شهري ، بين شهري ،سيار و بين المللي با توجه به قوانين وضع شده هر كشور به طور كلي به سه دسته تقسيم ميشود .

1.     نرخ ثابت   Flat  Rate  

2.     نرخ هر مكالمه  Per Call Rate    

3.     نرخ شمارش بر اساس زمان و منطقه    Time-Zone-Metering   

 

 

 

Tarif-night     

Tarif-day      

Zone           

Distance      

20 sec         

20 sec         

15 sec         

15 sec         

10 sec         

7.5 sec        

6 sec          

20 sec        

12 sec         

10 sec        

7.5 sec       

5 sec         

3.5 sec       

3 sec         

1             

2             

3             

4             

12             

13             

14             

0-50   km      

51-100  km     

101-200  km    

201-400  km    

401-700  km    

701-1000  km   

Over 1000  km  

 در ايران از روش سوم استفاده مي شود به اين ترتيب از مبدا هر شهر ( يعني PC ) كشور را به ناحيه هاي مختلف بر اساس فاصله مطابق جدول بالا تقسيم مي كنند . آنگاه مشخص مي شود كه چه كدهائي داخل هر zone   قرار مي گيرد . يعني يك جدول مشخص ميكند كه هر شهر داخل چه zone  قرار دارد بنابر اين از روي  zone  مربوطه شارژينگ براي  مكالمه محاسبه مي شود . مثلا براي شهر اروميه zone  تعدادي از كد ها در جدول زير مشخص شده است .

 

 

 

Zone     

Code

1

2

3

4

12

13

14

0461

0411

0811

021

0311

0711

0511

 هر مشترك در مركز تلفن خودش داراي يك شماره اختصاصي و هم چنين چندين كنتور اختصاص مي باشد ، به اين ترتيب كه هر مشترك در حين انجام هر مكالمه با توجه به شماره مقصدي كه با آن در حال مكالمه مي باشد از روي كد گرفته شده  شارژينگ دريافت كرده و در كنتورهاي مربوط به آن ثبت مي گردد .

 

Counter 2      

Counter 1  

Subscriber number  

كنتور بين شهري

كنتور شهري

2220000

 مثلا هر وقت مشترك  مكالمه داخل شهري داشته باشد كنتور شهري افزايش پيدا مي كند و هر وقت مكالمه بين شهري يا موبايل داشته باشد كنتور بين شهري افزايش مي يابد.اين كنتور ها در هارد سيستم ذخيره  شده  سپس به صورت يك فايل به روي Tape  يا  Mod   يا  CD   ذخيره  و به مركز محاسبات ارسال مي گردد . اين روش محاسبه شارژينگ كه بر اساس شمارش كنتور و عددي مي باشد را اصطلاحا Bulk  مي گويند .

 علاوه بر محاسبه شارژينگ به صورت   Bulk  در سيستم هاي ديجيتال اطلاعات شارژينگ به صورت جزئيات كامل نيز ذخيره مي شود .

 محاسبه اطلاعات به صورت اتوماتيك AMA  (  automatic message accounting )

 در اين حالت در هنگام مكالمه هر مشترك اطلاعات كامل يك مكالمه به صورت دقيق داخل فايل ذخيره مي شود . اين اطلاعات اصولا فقط براي مكالمات بين شهري ، موبايل ، و بين المللي ذخيره مي شود و براي مكالمات شهري ذخيره نمي گردد . اطلاعاتي كه ذخيره مي شود  به صورت زير مي باشد :

  

   

Time           

Pulse      

Zone  

Duration

Date  

Called   number

Calling number

 

 

 ساعت

    تعداد

    پالس

   كنتور

شماره zone  

 

مدت مكالمه

 

   تاريخ

شماره مشترك

B  

شماره مشترك 

 

 از روي اين اطلاعات مي توان كل هزينه مكالمات مشترك در يك مدت زماني خاص را محاسبه كرده و در اختيار وي قرار داد .

شارژينگ مراكز موبايل به صورت AMA  ثبت مي گردد و كليه مكالمات مشتركين روي هارد ديسك سيستم سوئيچ ذخيره شده سپس  از طريق يك سيستم انتقال  DATA   به مركز  Billing center  منتقل شده و در آنجا شارژينگ مشتركين محاسبه ميگردد .

هر دقيقه مكالمه مشترك موبايل با ثابت 8 پالس و مكالمه مشترك موبايل با موبايل ديگر 10  پالس مي باشد كه در اين حالت با جابجائي موبايل از ناحيه خود به ناحيه ديگر هزينه رومينگ نيز به آن اضافه ميگردد .

اگر محاسبه شارژينگ فقط در مركز محلي خود مشترك انجام گيرد به آن  Local  AMA  مي گويند ولي اگر محاسبه شارژينگ در مركز راه دور هر شهر انجام گرفته سپس به مركز شهري ارسال گردد به آن   Common AMA   مي گويند . روش دوم براي يكسان سازي محاسبه در سطح يك شهر انجام مي گيرد تا از اختلاف محاسبات جلوگيري شود و بيشتر در زمان هاي قبل  كه مراكز شهري آنالوگ بودند و قادر به محاسبه نبودند به كار ميرفت ولي اكنون كه تمامي مراكز ديجيتال بوده و خود داراي پردازشگر مركزي مي باشد از روش LAMA   استفاده مي گردد .

پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
ewsd

ANALYSIS OF A PART OF TELECOMMUNICATION SYSTEM
( EWSD )
- Electronic Wheller Systame Digitale
Report by :-
Yogesh Kumar Singh

www.kt-electronic.blogfa.com

Today’s telecommunication network operators face significant business challenges. ... The solution to all these challenges is the EWSD Platform. The EWSD Platform is the high-performance, cost-effective and future proof solution for PSTN/ISDN networks
The solution is scalable from small to extremely large configurations and therefore adaptable to changing requirements. The EWSD Platform is grouped in core
and peripheral components. All components operate at the highest efficiency and at top performance while their high individual reliability combines to ensure the EWSD system is one of the most stable platforms available. Due to the modular concept of the EWSD
Platform you, as an operator, can configure each switch to exactly suit your requirements. The EWSD Platform, together with associated products, provides you with the ability to offer new and attractive services that open the door to further business and give you a stronger competition position. On top of all this, you only require one management system to control and supervise networks composed of EWSD and its associated products. ...


EWSD


EWSD® is the most successful digital switching system worldwide. Over 250 million EWSD-switched ports across the globe make us the number one supplier for carriers in this segment. With its extensive functionality, EWSD helps you build the network you want, in the market you want. ... And, of course, EWSD makes you ready for the Next Generation Network.


Features with EWSD :

_ New features for traditional POTS
_ Powerful ISDN features
_ Highly flexible CENTREX solutions
_ Carrier-grade Call Center solutions
_ IP-based applications
_ IN services


Traffic data measurement

Networks are subject to considerable fluctuation in the amount of traffic and unexpected external events. ... To record traffic data, the EWSD system provides integrated functions that can be operated without additional equipment or software:

_ Traffic measurement
_ Traffic supervision
_ Traffic structure measurement

Measurement data can be evaluated by programs such as SPOTS (Support for Planning, Operation and maintenance by Traffic analysis System). SPOTS is our performance management tool developed as part of NetManager, the EWSD management system, and is designed to help you reduce operating costs. ...

Four EWSD network solutions are setting the trends in modern TDM telecommunications


1. EWSD for network streamlining
. ... EWSD for all network levels

A best-in-class, flexible solution at local, transit, international, or all-in-one node.
EWSD, the most reliable platform (as proven by FCC statistics), is designed for
placement at any network level. EWSD is the solutions for

_ Local networks
_ Transit networks
_ International gateway networks
_ Combinations of all of the above

3.EWSD in deregulated markets

For interconnectivity to other carriers and to meet the requirements of regulatory
authorities – all you need is EWSD. ... EWSD and Next Generation Networks

EWSD opens your network to the IP world, from multimedia applications to CENTREX over IP – EWSD is the bridge to your Next Generation Network. EWSD is the solution for a risk-free migration to the Next Generation Network. ... EWSD, the most widely deployed switching system in the world does, however, ensure a smooth transition to Next Generation Networks. The EWSD DLU
and RSU access units represent a large amount of installed subscriber line cards (comprising the major part of your investment) and can be re-used as part of the Next Generation Access.
EWSD Platform

The EWSD Platform is the world-class solution that provides you with all the switching performance you need to master the challenges facing you. Thanks to its permanent evolution, EWSD provides the highest possible performance levels while its footprint and power consumption have actually declined by almost 60 percent in recent years. With EWSD your network is prepared for all future traffic and bandwidth demands.
EWSD – the all-in-one solution with unmatched switching performance.
EWSD performs all its functions on a single hardware platform. ... The EWSD Platform consists of the EWSD core and the EWSD periphery.

The EWSD core is comprised of the:

_ Switching Network (SN) – creates the connections between subscribers
_ Coordination Processor (CP) –performs call processing and routing
_ Signaling System Network Control (SSNC) – controls the SS7 signaling
traffic

The EWSD periphery is comprised of the following: -

_ Remote Switching Unit (RSU) –connects subscribers and trunks; can replace local
exchanges
_ Line Trunk Group (LTG) – connects subscribers and trunks
_ Digital Line Unit (DLU) – connects subscribers and concentrates the traffic to the
LTG
_ Synchronous Transport Module Interface (STMI) – provides a fully integrated STM-1
interface to the SDH network
_ Host Timeslot Interchange (HTI) –for connection of the RSU


EWSD Platform – prepared to meet future network demands.Switching Network (SN)

The Switching Network is the base of EWSD switching. ...


Signaling System Network Control (SSNC)

The Signaling System Network Control (SSNC) is the high-performance EWSD component for SS7 signaling, supporting SS7 over TDM, SS7 over ATM and
also SS7 over IP. ...The EWSD core – setting the standards in power and flexibility
Remote Switching Unit (RSU)

The Remote Switching Unit is one of the highlights of EWSD. ... This switching function of the RTI takes it possible for internal traffic to be directly switched through the RSU, avoiding traffic loads on the transport links to the host EWSD. ... 5 times higher performance
_ Optical or electrical interface to the Switching Network

Digital Line Unit (DLU)

With the newest Digital Line Unit, the EWSD Platform is perfectly prepared for the future. ... The RSDLU is also located remotely from the EWSD switch. ...

EWSD system periphery – greater efficiency in the access components. ... 25 interface
Signaling System Network Control (SSNC)
_ SS7 over TDM, ATM and IP
_ 500,000 MSU/s
_ Global Title Translation: 100,000 GTT/s, 256 title entries
_ Number Portability: 8 million ported numbers
_ Screening & Accounting (MTP & SCCP)
Remote Switching Unit (RSU)
_ Up to 50,000 subscriber lines
_ Up to 8,500 trunks
_ Backdoor trunks to other exchanges
_ Sidedoor trunks to other RSUs
_ Interface trunk to EWSD host exchange
_ Supported interfaces: POTS, ISDN-PA, ISDN-BA, V5.


Approximate Word count = 4645
Approximate Pages = 18.6
(250 words per page double spaced)

شبكه‌هاي نسل آينده (ان‌ جي ان)

شبكه‌هاي نسل آينده آميزه‌اي يكپارچه از شبكه تلفن عمومي (پي‌اس‌تي‌ان) و شبكه‌ي عمومي داده‌هاي (پي اس دي ان) هستند كه انعطاف پذيري را به گونه‌اي چشم‌گير افزايش مي‌دهند.

شبكه‌هاي نسل آينده (ان‌ جي ان)

شبكه‌هاي نسل آينده آميزه‌اي يكپارچه از شبكه تلفن عمومي (پي‌اس‌تي‌ان) و شبكه‌ي عمومي داده‌هاي (پي اس دي ان) هستند كه انعطاف پذيري را به گونه‌اي چشم‌گير افزايش مي‌دهند.

با توجه به آن كه روند مقررات‌زدايي و آزاد‌سازي در بازار مخابرات به رقابت دامن‌زده‌ است ،قيمت‌ها كاهش يافته است و نوآوري‌ها اوج گرفته‌اند. شبكه‌ي نسل آينده نيز يكي از اين نوآوري‌ها است. با همگرايي خدمات صوتي و داده‌اي، شبكه‌ي "پي اس تي ان" در معرض دگرگوني شگرفي قرار گرفته است. شبكه‌ي جديدي در حال سر برآوردن است كه خاستگاه‌اش فناوري‌‌ها نو،‌ تقاضا‌هاي نو و شدت‌گيري رقابت است.

اين دگرگوني همساني‌هاي بسياري با تحولي داردكه طي دهه‌ي گذشته در قلمرو پردازش اطلاعات رخ داد. شبكه‌هاي بزرگ متكي به بزرگ رايانه‌هاي متمركز و گران قيمت و پايانه‌هاي دست و پا گير جاي خود را به شبكه‌هاي گسترده‌ي كنوني داد كه استخوان‌بندي‌شان را رايانه‌هاي روميزي ارزان و كوچك و متصل به هم تشكيل مي‌دهند. به لطف اين تحول بود كه پيوند نزديك‌تري ميان كاربر نهايي و برنامه‌هاي كاربري برقرار شد،‌ هزينه‌ي كلي كاهش يافت و انعطاف‌پذيري و قابليت كاربرد سامانه‌ها به گونه‌اي چشم‌گير افزايش يافت.

به بيان ديگر نسل جديد شبكه‌هاي ارزان قابليت آن را دارند كه همان تحول را در بازار خدمات مخابراتي پديد آورند كه رايانه‌اي شخصي روميزي در بازار خدمات پردازش رايانه‌اي پديد آوردند. سوييچ‌هاي بزرگ و متمركز همچنان نقش مهمي در شبكه خواهند داشت اما سوييچ‌هاي برنامه‌پذير و توزيع شده نيز در تغيير چشم‌انداز شبكه نقش مهمي ايفا خواهند كرد.

حلقه‌ي گمشده

معماري نسل آينده شبكه، نقش بسيار مهمي در شكل‌گيري اين تحول دارد و در واقع حلقه‌ي گمشده‌ي بين شبكه‌هاي "پي اس دي ان" است.

معماري سويچينگ نسل آينده،رهيافتي كاملاً نو به دست مي‌دهد كه خدمات زير را فراهم مي آورد:

*ارائه‌ي كاركرد‌هاي سوييچي با هزينه‌اي بسيار كم‌تر از سوييچ‌هاي متعارف

* توزيع كاركرد سوييچي در لبه‌هاي شبكه نه در مركزيت آن

* حفظ سرمايه گذاري‌هاي موجود از طريق پشتيباني از تمام استاندارد‌هاي موجود شبكه‌هاي آنالوگ و ديجيتال، واسط‌ها، خطوط انتقال و عناصر خدمات

*كاستن از شمار عناصر شبكه از طريق تركيب مجموعه‌اي از كار‌كرد‌هاي تحول خدمات،‌ برنامه‌ها‌ي كاربردي و خدمات تلفن.

* فراهم آوردن امكان ايجاد خدمات جديد از طريق واسط‌هاي برنامه‌پذير و انعطاف‌پذير.

* افزايش چشم‌گير ميزان پذيري براي آن كه بهره‌برداران شبكه بتوانند شمار مشتركين خود را به سرعت و به گونه‌اي مقرون به صرفه افزايش دهند.

*افزايش گسترش پذيري شبكه از طريق استفاده از معماري باز و در نتيجه برخورداري از مزاياي پيشرفت‌هاي آينده در قلمرو فناوري‌ها

* بازنگري در طراحي شبكه به گونه‌اي كه قابليت پايداري در برابر ايراد‌هاي به حداكثر برسد و اوقات از كار افتادگي به صفر برسد.

* كاستن از هزينه‌هاي بهره‌برداري با استفاده از قابليت‌هاي پيشرفته‌ي نگه‌داري و عيب‌يابي از راه دور.

* افزايش در آمد‌ها از طريق ارائه هر چه سريع تر خدمات به بازار، كاستن از هزينه‌هاي بالاسري و ارائه ي قابليت‌هاي مديريت از راه دور.

سوييچ‌هاي نسل آينده

سوييچ‌هاي نسل آينده انعطاف ‌پذير‌ترين كار پايه‌‌هاي (پلاتفورم) موجود هستند. سوييچ‌هاي نسل آينده آميزه‌اي از ميزان‌پذيري قوي، محيط باز براي ايجاد خدمات،‌ عيب‌يابي و مديريت از راه دور و بالا‌ترين دسترس‌پذيري به دست مي‌دهند و گذار از معماري امروزي سوييچ‌ها به سوي معماري مقرون به صرفه‌تر و كارآمد‌تر شبكه‌هاي نسل آينده را ميسر مي‌كنند.

ميزان پذيري قوي:

سوييچ‌ها نسل آينده به گونه‌اي ساخته شده‌اند كه براي برآورده سازي نياز هر تعداد مشترك ميزان پذيرند. اين سامانه‌ها را به گونه‌اي طراحي كرده‌اند كه هزينه‌ي راه‌اندازي و آغاز به كار با آن‌ها اندك باشد و به مرور و با گسترش كار به تدريج افزايش يابد به اين ترتيب شركت‌هاي مخابراتي بهتر مي‌توانند از سرمايه‌هاي خود استفاده كنندو به ميزاني كه شبكه‌اشان نياز دارند به خريد ظرفيت اقدام كنند. همين كه به ظرفيت بيشتري نياز افتاد مي‌توان كارت‌هاي بيشتري نصب كرد.

محيط ايجاد خدمات:

براي عقب‌ نماندن و پيروزي در محيطي رقابتي، شركت‌ها چاره اي ندارند جز ارائه‌ي خدمات پيشرفته و در آمد‌زا. يكي از مزيت‌ها سوييچ‌هاي نسل آينده همين محيط ايجاد خدمات است. محيط ايجاد خدمات در سوييچ‌هاي نسل آينده به طور معمول به صورت يك واسط كاربري گرافيكي است و شركت‌هاي مخابراتي مي‌توانند همان مقدار كه مشتريان‌شان نياز دارند خدمات ايجاد كنند و بابت آن پول خرج كنند. شركت‌هاي مخابراتي ديگر لازم نيست كه

چشم به راه ارتقاء نرم افزار‌ها توسط فروشندگان سوييچ بمانند. در عوض مي‌توانند به سرعت و به گونه‌اي مقرون به صرفه به توليد نرم‌افزار‌هاي اختصاصي خود بپردازند و در اين راه از خدمات شركت‌هاي كوچك ثالث استفاده كنند. اين كار يك حسن ديگر هم دارد،‌ هر شركت مخابراتي برنامه‌ي كاربردي خاص خود را دارد بنابر اين توانايي رقبا براي ارئه خدمات مشابه‌ محدود مي‌شود.

مديريت و عيب‌يابي از راه دور:

شركت‌هاي مخابراتي مي‌توانند با استفاده از سوييچ‌هاي نسل آينده شبكه‌اي گسترده از سوييچ‌هاي هوش‌مند ايجاد كنند اما در قلمرو مديريت با يك سوييچ مجازي سرو كار داشته باشند. در كنار اين شبكه يك واسط كاربري گرافيكي بسيار كارآمد هم وجود دارد كه به شركت‌هاي مخابراتي امكان مي‌دهد شبكه‌اشان را از راه دور اداره كنند. سوييچ‌هاي نسل آينده به شركت‌هاي‌ مخابراتي امكان مي‌دهند از طريق رايانه‌ي ميزبان متصل به شبكه‌ي نسل آينده به منابع روي هر كارت دسترسي يابد. اين قابليت به گونه‌اي چشم‌گير هزينه‌هاي بهره‌برداري از شبكه را كاهش مي‌دهد.

بالا‌ترين دسترس پذيري:

در سوييچ‌هاي نسل آينده ميزان از كار افتادگي به صفر مي‌رسد و اين به لطف نرم‌افزار‌هايي است كه در برابر بروز ايراد بسيار مقاوم‌اند و در حين كار مي‌توان آن‌ها را تنظيم كرد. در اين كارپايه‌ براي ارتقا نرم افزار‌ نيازي به خواباندن سامانه‌ يا قرار دادن آن در حالت كار كرد ساده نيست. يعني در حين كار سوييچ مي‌توان به بارگذاري و فعال سازي نرم افزار پرداخت. حتي وقتي كه مكالمه‌ها در حال انجام هستند نيز مي‌توان بدون وقفه‌اي عمل ارتقاء به نرم‌افزار جديد را انجام داد. شركت‌هاي مخابراتي با استفاده از سوييچ‌هاي نسل آينده مي‌توانند خدمات و قابليت‌هاي جديد را به صورت بي‌درنگ عرضه كنند و نيازي نيست كه منتظر بمانند تا ترافيك شبكه به حداقل برسد.

انعطاف پذيري كاركردي

سوييچ‌هاي نسل آينده را مي‌توان در كاربرد‌هاي شبكه‌اي گوناگون به كار گرفت كه برخي از آن‌ها عبارتند از:

* جانشين سوييچ‌هاي متعارف

* به كار‌گيري در كارپايه‌هاي خدمات پيشرفته

* استفاده در سوييچ‌هاي دسترسي محلي بي‌سيم و كنترل كننده‌هاي ايستگاه پايه

مزيت اقتصادي

آشكارترين مزيت سوييچ‌هاي نسل آينده پايين‌ بودن هزينه‌ي آن ها است. در سوييچ‌هاي نسل آينده در مقايسه با سوييچ‌هاي متعارف ميزان سرمايه گذاري اوليه‌ي كم‌تري لازم است و ميزان‌پذيري آن ها بسيار كم هزينه‌تر و بسيار خطي‌تر است. پيامد‌هاي اقتصادي اين مزيت‌هاي هزينه‌‌‌اي آشكار است. حتي شركت‌هاي مخابراتي كوچك هم مي‌توانند با استفاده سوييچ‌هاي نسل آينده وارد بازارشوندوبه به سودآوري برسند. همين كه اين شركت‌هاي نوپا سهمي‌ از بازار را به دست آوردند مي‌توانند به سرعت و به گونه‌اي مقرون به صرفه خود را با افزايش تقاضا هماهنگ كنند.

مزيت خدماتي

اما كاهش هزينه فقط بخشي از معادله‌ي رقابت است. امروزه مشتركين در پي خدماتي ابتكاري‌اند كه به ارزش ارتباطات شخصي آن‌ها بيافزايد. ايجاد و ارائه‌ي خدماتي مشتري‌پسند و پاسخ‌گوي نياز‌هاي مشتركين براي دست يافتن به سود و عقب نماندن در گردونه‌ي رقابت ضروري است.

برنامه‌پذيري انعطاف‌پذير يكي از مزيت‌هاي سوييچ‌هاي نسل آينده است و برنامه‌هاي خدمات پيشرفته نيز درون معماري سوييچ تعبيه شده است. بنابراين در بيشتر موارد نياز به كارپايه‌ي جداگانه‌اي براي خدمات پيشرفته نيست و اين هزينه‌هاي اوليه را باز هم كاهش مي‌دهد. باز بودن معماري نرم‌افزاري امكان مي‌دهد كه به سرعت بتوان خدمات و امكانات جديد را به اجرا در آورد و از شركت‌هاي ثالث براي توليد برنامه‌‌هاي كاربردي بهره گرفت.

اين انعطاف‌پذيري در كنار پايين بودن هزينه و ماهيت نامتمركز و گسترده‌ي سوييچ‌هاي نسل سوم به بهره برداران شبكه امكان مي‌دهد خدماتي مطابق پسند و نياز گروه‌هاي مختلف مشتركين ارائه دهند، حتي اگر شمار مشتركين هر گروه بسيار اندك باشد. از آن جا كه در سوييچ‌هاي نسل آينده،‌ يكپارچه‌سازي قابليت‌هاي شبكه بي‌نظير است مي‌توان خدمات صوتي،‌ خدمات داده‌اي،‌ خدمات اينترنتي‌، خدمات پيشرفته و غيره را با هم تركيب كرد و در قالب مجموعه‌هايي منحصر به فرد ارائه كرد. در محيطي رقابتي چنين قابليتي براي بهره‌برداران شبكه مزيت چشم‌گيري به شمار مي‌آيد.

دگرگوني‌هاي بخش چند ميليارد دلاري مخابرات چنان شتابان است كه دشوار بتوان رويداد‌ها را پيش بيني كرد. در سده‌ي آينده آن دسته از بهره‌برداران شبكه مي‌توانند رقابت كنند و برنده شوند كه آينده‌نگرو بسيار انعطاف پذير باشند. شبكه‌هاي پيشرفته‌ي نسل آينده، مزيت‌هاي مهمي به دست مي‌دهند:

* كاهش هزينه و پيچيدگي بهره‌برداري شبكه از طريق انتقال كار‌كرد‌هاي سوييچي به لبه‌ي شبكه‌ها

*همگرا كردن صوت و داده و انعطاف پذير كردن بهره‌برداران شبكه براي برخورداري از مزيت استاندارد‌ها و فناوري‌هاي نو

* حفظ سرمايه‌گذاري‌هاي موجود شبكه و ايجاد قابليت ارائه‌ي مقرون به صرفه‌ي خدمات جديد در بازار هاي جديد براي بهره‌برداران شبكه

سوييچ‌هاي نسل آينده راهي براي گذار از شبكه‌هاي امروزي به شبكه‌هاي همگراي آينده به دست مي‌دهند. اين سوييچ‌ها يكپارچه‌سازي شبكه‌هاي "پي اس تي ان" و پي بستر‌هاي داده‌اي "آي پي" و "اي تي ام" را ميسر مي‌كنند. برنامه‌پذيري باز سوييچ‌هاي نسل آينده امكان مي‌دهد تا بتوان به گروه‌هاي مختلف مشتركين خدمات پيشرفته و مشتري‌پسند عرضه كرد.


منبع: ماهنامه دنیای مخابرات و ارتباطات
دوشنبه پانزدهم مهر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
حافظه ROM
حافظه ROM يک نوع مدار مجتمع (IC) است که در زمان ساخت داده هائی در آن ذخيره می گردد. اين نوع از حافظه ها علاوه بر استفاده در کامپيوترهای شخصی در ساير دستگاههای الکترونيکی نيز بخدمت گرفته می شوند. حافظه های ROM از لحاظ تکنولوژی استفاده شده، دارای انواع زير می باشند:

*
 • ROM
 • PROM
 • EPROM
 • EEPROM
  * FlashMemory

  هر يک از مدل های فوق دارای ويژگی های منحصربفرد خود می باشند . حافظه های فوق در موارد زيردارای ويژگی مشابه می باشند:
  داده های ذخيره شده در اين نوع تراشه ها " غير فرار " بوده و پس از خاموش شدن منبع تامين انرژی اطلاعات خود را از دست نمی دهند.
  داده های ذخيره شده در اين نوع از حافظه ها غير قابل تغيير بوده و يا اعمال تغييرات در آنها مستلزم انجام عمليات خاصی است.
  مبانی حافظه های ROM
  حافظه ROM از تراشه هائی شامل شبکه ای از سطر و ستون تشکيل شده است ( نظير حافظه RAM) . هر سطر وستون در يک نقظه يکديگر را قطع می نمايند. تراشه های ROM دارای تفاوت اساسی با تراشه های RAM می باشند. حافظه RAM از " ترانزيستور " بمنظور فعال و يا غيرفعال نمودن دستيابی به يک " خازن " در نقاط برخورد سطر و ستون ، استفاده می نمايند.در صورتيکه تراشه های ROM از يک " ديود" (Diode) استفاده می نمايد. در صورتيکه خطوط مربوطه "يک" باشند برای اتصال از ديود استفاده شده و اگر مقدار "صفر" باشد خطوط به يکديگر متصل نخواهند شد. ديود، صرفا" امکان حرکت " جريان " را در يک جهت ايجاد کرده و دارای يک نقطه آستانه خاص است . اين نقطه اصطلاحا" (Forward breakover) ناميده می شود. نقطه فوق ميزان جريان مورد نياز برای عبور توسط ديود را مشخص می کند. در تراشه ای مبتنی بر سيليکون نظير پردازنده ها و حافظه ، ولتاژ Forwardbreakover تقريبا" معادل شش دهم ولت است .با بهره گيری از ويژگی منحصر بفرد ديود، يک تراشه ROM قادر به ارسال يک شارژ بالاتر از Forward breakover و پايين تر از ستون متناسب با سطر انتخابی ground شده در يک سلول خاص است .در صورتيکه ديود در سلول مورد نظر ارائه گردد، شارژ هدايت شده (از طريق Ground ) و با توجه به سيستم باينری ( صفر و يک )، سلول يک خوانده می شود ( مقدار آن 1 خواهد بود) در صورتيکه مقدار سلول صفر باشد در محل برخورد سطر و ستون ديودی وجود نداشته و شارژ در ستون ، به سطر مورد نظر منتقل نخواهد شد.
  همانطور که اشاره گرديد، تراشه ROM ، مستلزم برنامه نويسی وذخيره داده در زمان ساخت است . يک تراشه استاندارد ROM را نمی توان برنامه ريزی مجدد و اطلاعات جديدی را در آن نوشت . در صورتيکه داده ها درست نبوده و يا مستلزم تغيير و يا ويرايش باشند، می بايست تراشه را دور انداخت و مجددا" از ابتدا عمليات برنامه ريزی يک تراشه جديد را انجام داد.فرآيند ايجاد تمپليت اوليه برای تراشه های ROM دشوار است .اما مزيت حافظه ROM بر برخی معايب آن غلبه می نمايد. زمانيکه تمپليت تکميل گرديد تراشه آماده شده، می تواند بصورت انبوه و با قيمت ارزان به فروش رسد.اين نوع از حافظه ها از برق ناچيزی استفاده کرده ، قابل اعتماد بوده و در رابطه با اغلب دستگاههای الکترونيکی کوچک، شامل تمامی دستورالعمل های لازم بمنظور کنترل دستگاه مورد نظر خواهند بود.استفاده از اين نوع تراشه ها در برخی از اسباب بازيها برای نواختن موسيقی، آواز و ... متداول است .
  حافظه PROM
  توليد تراشه های ROM مستلزم صرف وقت و هزينه بالائی است .بدين منظور اغلب توليد کنندگان ، نوع خاصی از اين نوع حافظه ها را که PROM (ProgrammableRead-OnlyMemory) ناميده می شوند ، توليد می کنند.اين نوع از تراشه ها با محتويات خالی با قيمت مناسب عرضه شده و می تواند توسط هر شخص با استفاده از دستگاههای خاصی که Programmer ناميده می شوند ، برنامه ريزی گردند. ساختار اين نوع از تراشه ها مشابه ROM بوده با اين تفاوت که در محل برخورد هر سطر و ستون از يک فيوز( برای اتصال به يکديگر) استفاده می گردد. يک شارژ که از طريق يک ستون ارسال می گردد از طريق فيوز به يک سلول پاس داده شده و بدين ترتيب به يک سطر Grounded که نماينگر مقدار "يک" است ، ارسال خواهد شد. با توجه به اينکه تمام سلول ها دارای يک فيوز می باشند، درحالت اوليه ( خالی )، يک تراشه PROM دارای مقدار اوليه " يک" است . بمنظور تغيير مقدار يک سلول به صفر، از يک Programmer برای ارسال يک جريان خاص به سلول مورد نظر، استفاده می گردد.ولتاژ بالا، باعث قطع اتصال بين سطر و ستون (سوختن فيوز) خواهد کرد. فرآيند فوق را " Burning thePROM " می گويند. حافظه های PROM صرفا" يک بار قابل برنامه ريزی هستند. حافظه های فوق نسبت به RAM شکننده تر بوده و يک جريان حاصل از الکتريسيته ساکن، می تواند باعث سوخته شدن فيور در تراشه شده و مقدار يک را به صفر تغيير نمايد. از طرف ديگر ( مزايا ) حافظه ای PROM دارای قيمت مناسب بوده و برای نمونه سازی داده برای يک ROM ، قبل از برنامه ريزی نهائی کارآئی مطلوبی دارند.
  حافظه EPROM
  استفاده کاربردی از حافظه های ROM و PROM با توجه به نياز به اعمال تغييرات در آنها قابل تامل است ( ضرورت اعمال تغييرات و اصلاحات در اين نوع حافظه ها می تواند به صرف هزينه بالائی منجر گردد)حافظه هایEPROM)Erasableprogrammableread-onlymemory) پاسخی مناسب به نياز های مطح شده است ( نياز به اعمال تغييرات ) تراشه های EPROM را می توان چندين مرتبه باز نويسی کرد. پاک نمودن محتويات يک تراشه EPROM مشتلزم استفاده از دستگاه خاصی است که باعث ساطع کردن يک فرکانس خاص ماوراء بنفش باشد.. پيکربندی اين نوع از حافظه ها مستلزم استفاده از يک Programmer از نوع EPROM است که يک ولتاژ را در يک سطح خاص ارائه نمايند ( با توجه به نوع EPROM استفاده شده ) اين نوع حافظه ها ، نيز دارای شبکه ای مشتمل از سطر و ستون می باشند. در يک EPROM سلول موجود در نقظه برخورد سطر و ستون دارای دو ترانزيستور است .ترانزيستورهای فوق توسط يک لايه نازک اکسيد از يکديگر جدا شده اند. يکی از ترانزيستورها FloatingGate و ديگری Control Gate ناميده می شود. Floating gate صرفا" از طريق Controlgate به سطر مرتبط است. ماداميکه لينک برقرارباشد سلول دارای مقدار يک خواهد بود. بمنظور تغيير مقدار فوق به صفر به فرآيندی با نام Fowler-Nordheim tunneling نياز خواهد بود .Tunneling بمنظور تغيير محل الکترون های Floating gate استفاده می گردد.يک شارژ الکتريکی بين 10 تا 13 ولت به floating gate داده می شود.شارژ از ستون شروع و پس از ورود به floating gate در ground تخليه خواهد گرديد. شارژ فوق باعث می گردد که ترانزيستور floating gate مشابه يک "پخش کننده الکترون " رفتار نمايد . الکترون های مازاد فشرده شده و در سمت ديگر لايه اکسيد به دام افتاد و يک شارژ منفی را باعث می گردند. الکترون های شارژ شده منفی ، بعنوان يک صفحه عايق بين control gate و floating gate رفتار می نمايند.دستگاه خاصی با نام Cell sensor سطح شارژ پاس داده شده به floatinggate را مونيتور خواهد کرد. در صورتيکه جريان گيت بيشتر از 50 درصد شارژ باشد در اينصورت مقدار "يک" را دارا خواهد بود.زمانيکه شارژ پاس داده شده از 50 درصد آستانه عدول نموده مقدار به "صفر" تغيير پيدا خواهد کرد.يک تراشه EPROM دارای گيت هائی است که تمام آنها باز بوده و هر سلول آن مقدار يک را دارا است.
  بمنظور باز نويسی يک EPROM می بايست در ابتدا محتويات آن پاک گردد. برای پاک نمودن می بايست يک سطح از انرژی زياد را بمنظور شکستن الکترون های منفی Floating gate استفاده کرد.در يک EPROM استاندارد ،عمليات فوق از طريق اشعه ماوراء بنفش با فرکانس 253/7 انحام می گردد.فرآيند حذف در EPROM انتخابی نبوده و تمام محتويات آن حذف خواهد شد. برای حذف يک EPROM می بايست آن را از محلی که نصب شده است جدا کرده و به مدت چند دقيقه زير اشعه ماوراء بنفش دستگاه پاک کننده EPROM قرار داد.
  حافظه های EEPROM و Flash Memory
  با اينکه حافظه ای EPROM يک موفقيت مناسب نسبت به حافظه های PROM از بعد استفاده مجدد می باشند ولی کماکن نيازمند بکارگيری تجهيزات خاص و دنبال نمودن فرآيندهای خسته کننده بمنظور حذف و نصب مجدد آنان در هر زمانی است که به يک شارژ نياز باشد. در ضمن، فرآيند اعمال تغييرات در يک حافظه EPROM نمی تواند همزمان با نياز و بصورت تصاعدی صورت پذيرد و در ابتدا می بايست تمام محتويات را پاک نمود.حافظه های ElectricallyErasableProgrammableReadOnlyMemory)EEPROM) پاسخی مناسب به نيازهای موجود است . در حافظه های EEPROM تسهيلات زير ارائه می گردد:
  برای بازنويسی تراشه نياز به جدا نمودن تراشه از محل نصب شده نخواهد بود.
  برای تغيير بخشی از تراشه نياز به پاک نمودن تمام محتويات نخواهد بود.
  اعمال تغييرات در اين نوع تراشه ها مستلزم بکارگيری يک دستگاه اختصاصی نخواهد بود.
  در عوض استفاده از اشعه ماوراء بنفش، می توان الکترون های هر سلول را با استفاده از يک برنامه محلی و بکمک يک ميدان الکتريکی به وضعيت طبيعی برگرداند. عمليات فوق باعث حذف سلول های مورد نظر شده و می توان مجددا" آنها را بازنويسی نمود.تراشه های فوق در هر لحظه يک بايت را تغيير خواهند داد.فرآيند اعمال تغييرات در تراشه های فوق کند بوده و در مواردی که می بايست اطلاعات با سرعت تغيير يابند ، سرعت لازم را نداشته و دارای چالش های خاص خود می باشند.
  توليدکنندگان با ارائه Flash Memory که يک نوع خاص از حافظه های EEPROM می باشد به محدوديت اشاره شده پاسخ لازم را داده اند.در حافظه Falsh از مدارات از قبل پيش بينی شده در زمان طراحی ، بمنظور حذف استفاده می گردد ( بکمک ايجاد يک ميدان الکتريکی). در اين حالت می توان تمام و يا بخش های خاصی از تراشه را که " بلاک " ناميده می شوند، را حذف کرد.اين نوع حافظه نسبت به حافظه های EEPROM سريعتر است ، چون داده ها از طريق بلاک هائی که معمولا" 512 بايت می باشند ( به جای يک بايت در هر لحظه ) نوشته می گردند.
 • دوشنبه پانزدهم مهر 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
  با تشکر از اینکه تو نظر سنجی شرکت کردین...

  آشنائی با LCD

   LCD ها ابزاری برای نمایش اطلاعاتی هستند که  شامل حروف و اعداد و همچنین برخی کاراکترهای گرافیکی می شود. بطور معمول در تجربیات اولیه در نمایش اطلاعات دیجیتال از نمایشگر های هفت قسمتی (seven segment) استفاده می شود که این نمایشگرها فقط ارقام (0 تا 9) و بعضی حروف مثل A b C را بصورت نه چندان زیبا نمایش می دهند. اما با بکار گیری LCD اطلاعات را بصورت زیبا و کاملتر می توان نمایش داد. البته استفاده از LCD برای مدارات ساده توصیه نمی شود و عموما آنرا همرا با میکروکنترلر  یا CPU ها بکار می برند.
  چیزی که از آن بعنوان LCD یاد می شود درواقع یک صفحه نمایشگر LCD مانند صفحه ماشین حساب است که همراه با آی سی کنترلر و مدارهای جانبی اش و عموما با لامپ پشت صفحه در یک بسته پیش ساخته عرضه می شود.

  همانطور که گفته شد LCD دارای یک کنترلر است که با فرستادن اطلاعات به آن این اطلاعات را در صفحه ای که عموما به چند سطر و ستون تقسیم شده نمایش می دهد. مثلا برای نمایش حرف "M" کافیست کد اسکی این حرف را طبق یک پروتکل ساده به LCD ارسال کنیم. همچنین می توان دستوراتی از قبیل پاک کردن صفحه نمایش، جابجایی مکان نما، خاموش روشن کردن مکان نما و غیره را نیز به LCD ارسال کرد.
  LCD ها از طریق مقدار اطلاعاتی که میتوانند در صفحه نمایش بدهند انتخاب و خریداری می شوند. انواع معمول آن عبارتند از 16 ، 20 ، 32 و 40 کاراکتر در هر خط در 1 یا 2 یا 4 سطر. مثلا 2 در 16 یعنی صفحه دارای دو خط و هر خط 16 کاراکتر است. همچنین LCD موردنظر میتواند همراه با لامپ پشت صفحه (Back light) یا بدون آن انتخاب شود. LCD ها کاراکتر ها را در ماتریس های 5x7 pixel نمایش می دهند. در تصویر زیر یک نمونه 2 در 16 مشاهده می شود:

   

     نمای پشتی:


   

  ها دارای 16 پایه هستند که 8 خط آن مربوط به فرستادن یا خواندن داده ها یا دستورالعمل ها می باشد.  پایه های دیگر خطوط کنترل و ولتاژهای تغذیه می باشند. لیست کامل خط ها بقرار زیر است:

   شماره و نام خط

   عملکرد

   

   

  1- Vss

  زمین

  2- Vcc

  ولتاژ 5 ولت برای کنترلر

  3- Vee

  ولتاژ تنظیم درخشندگی(contrast)

  4- RS

   انتخابگر ثبات دستور / داده

  5- RW

   انتخابگر خواندن / نوشتن

  6- Enable

  فعال کننده

  7-14 Bus

  8 خط گذرگاه داد یا دستور

  15-

  ولتاژ 5 ولت برای لامپ پشت صفحه

  16-

  زمین برای لامپ پشت صفحه

   Vee : برای تنظیم درخشندگی کاراکترها بکار می رود که باید ولتاژی بین صفر و 5 ولت به این پایه اعمال نمود. برای بیشترین درخشندگی این پایه را به زمین متصل کنید.

  انتخابگر ثبات داده / دستور مشخص می کند که چه چیزی به LCD فرستاده می شود. اگر این خط صفر باشد کنترلر LCD بایت موجود روی خطوط 7 تا 14 را بعنوان یک دستور تلقی کرده و اگر این پایه یک باشد اطلاعات را بعنوان یک کد اسکی که باید کاراکتر معادل آنرا نمایش دهد در نظر می گیرد.

  انتخابگر خواندن / نوشتن جهت اطلاعات را نشان می دهد. اگر این پایه صفر باشد اطلاعات به LCD ارسال می شود و اگر یک باشد عمل خواندن از LCD صورت می گیرد.

  فعال کننده: برای هر دستور یا داده ای که به LCD میفرستیم یا میخواهیم از آن بخوانیم باید یک پالس پائین رونده (یعنی تغییر از سطح یک به صفر) را به این پایه اعمال کنیم تا دستور یا داده بوسیله کنترلر LCD پردازش شود.

  در خطوط 7 تا 14 خط 7 کم ارزشترین بیت(LSB) و خط 14 پر ارزش ترین بیت (MSB) می باشد.

  در صورت تمایل به روشن کردن لامپ پشت صفحه ولتاژ 5 ولت را به پایه 15 اعمال و پایه 16 را به زمین متصل می کنیم.

  برای آزمایش می توان LCD را به پورت چاپگر متصل  و اطلاعاتی را به آن ارسال نمود. در این حالت بطور معمول خطوط داده پورت به خطوط 7 تا 14 و سه خط کنترلی به پایه های 4 تا 6 اتصال داده می شود توجه داشته باشید که ولتاژ تغذیه و لامپ پشت صفحه LCD توسط منبع خارجی تامین می شود.
  روش فرستادن یک کاراکتر:
  خط خواندن نوشتن را صفر کنید تا نوشتن انتخاب شود.
  خط داده / دستور را یک کنید تا داده انتخاب شود.
  کد اسکی کاراکتر مورد نظر را روی خطوط D0 تا D7 قرار دهید.
  خط انتخاب را ابتدا یک و سیس صفر کنید. حداقل 450 نانو ثانیه باید این خط را صفر نگه دارید تا داده پردازش شود. بعد از آن حالت خط تاثیری نخواهد داشت.

   

   


  با سلام

  تو کلاس نشسته بودیم که با استاد صحبت گر فتم و صحبتمون راجع به این بود که رشته الکترونیک سرتره یا رشته مخابرات از عزیزان میخام تو نظرات نظر بدن و نتظرات خودشون رو بگن

  تا به ما هم یه اطلاعاتی داده باشن

  با سلام خدمت شما علاقه مندان به الکترونیک و مخابرات

  اینم یه دیکشنری تخصصی الکترونیک واسه شما؟

  فقط نظر یادتون نره

  فرمتش  pdf هیت داتلود کنید و لذت ببرید

  http://rapidshare.de/files/22590033/Laplante_-_Electrical_Engineering_Dictionary__CRC_Press_2000_.pdf

   

  برای دانلود دیکشنری می توانید به لینک بالا مراجعه کرده سپس روی گزینه ی free و سپس منتظر بمانید تا زمان که بصورت معکوس شروع به شمارش کرده تمام شود و بعد از آن عدد یا شماره مورد نظر را در کادری که وجود دارد به همان صورت نوشته و سپس گزینه دانلود را انتخاب کنید...

  یکشنبه هفدهم شهریور 1387 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
  این مطلب مربوط به اندازه گیری و یا سنجش خازن می باشد که بصورت انگلیسی در اختیار علاقه مندان قرار گرفت

  با نظرات خود ما را هر چه بهتر کردن وبلاگ یاری کنید

   

   

  Capacitance measurements

  In order to measure exocytosis, we take advantage of the fact that during the fusion of the neurotransmitter containing vesicle with the plasma membrane the cells surface area increases,  at least transiently:

   

   

  This increase in cell surface area can be measured by determining the cell membrane capacitance Cm since the value of a capacitor is directly proportional to its surface area. All biological membranes seem to have the same specific capacitance (i.e. capacitance per unit area) of 1mF/cm2. The current that flows across a capacitor is given by:

                                     Ic= C*dV/dt

                                                              Thus, if the voltage does not change there is no capacitative current flow. Membranes do not only behave as capacitors, but also have resistive properties. The current that flows across a resistor is given by Ohm's law:

                                       IR = V/R  

                                                              In other words, there is only a current if there is a voltage and the two are directly proportional. So if we know the voltage command and measure the current that flows across a cell, we can separate the capacitative current and the resistive current.

   

   

  Imagine applying a sine wave command (VCommand, top) to the cell and measuring the resulting membrane current (Im, bottom, dashed black curve). This overall current contains a resistive and a capacitative component. When the voltage does not change, i.e. at the peaks of the sine wave (vertical blue dashed lines), there is no no capacitative current and thus all the current is resistive. At this point we can determine the magnitude of Rm since we know the voltage and just measured the current. At the point where the voltage changes the most, i.e. at the inflection points of the sine wave (vertical red dashed lines), there is no net applied voltage and thus no resistive current. All the current we are measuring is thus capacitative. Again, since we know the voltage and the current we can calculate the membrane capacitance.

  For this method to work, it is best to deal with a release site that is electrically compact (sphere like). Most nerve terminals are too small to be impaled with microelectrodes or to be patched. We are thus using hair cells from the frog vestibular system for these experiments. These cells have interesting release properties in that they seem to release over tens of milliseconds and release is thought to be triggered by graded potentials rather than action potentials. The release site is structurally distinct by the presence of a 'synaptic body'. This is a structure of unknown function that can be easily seen under the electron microscope as having synaptic vesicles attached to it. One goal of our studies is to investigate whether vesicles that are tethered to the synaptic body constitute a special subset or pool of synaptic vesicles.

   

   

   

   

  This picture illustrates the two recording conditions that we use. The perforated patch recording technique has the advantage of not disturbing the intracellular milieu, while whole-cell recording allows for the introduction of macromolecules into the intracellular compartment.

  The red circle indicates the synaptic body while the yellow filled circles are synaptic vesicles. In reality, these hair cells do not contain one but on average about 20 active zones with synaptic bodies.

   

   

  In this experiment a hair cell was depolarized from a holding potential of -75mV to -20mV for 25ms at the arrow. The capacitance before the depolarization was about 14pF and increased by about 400fF in response to the depolarization. Since all membranes have the same capacitance per unit area and since we know the diameter of the synaptic vesicles, we can calculate that about 500 vesicles fused at each synaptic body in response to this stimulus.

   

  << مطالب جدیدتر    ........   مطالب قدیمی‌تر >>
  لینک های مفید


   
   
  تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک