قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

الکـترونیک و مخـابرات - مخابرات(کابل)
 
الکـترونیک و مخـابرات
چهارشنبه بیست و هفتم مهر 1390 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
یکی از اولین تبادل اطلاعاتی در زمان هخامنش بود که ۹۹۹ چاپارخانه بود که در هر یک از آنها چندین اسب بود اطلاعات به افراد داده میشد اون فرد از یک چاپار خونه تا اونیکی رو تک تاز میومد و به چاپار خونه که میرسید اسبش رو تعویض میکرد و یه اسب تازه نفس رو بر میداشت و به راهش ادامه میداد تا اینکه به مقصدش برسه مثل سیستم مخابرات امروزی که اطلاعات از یک مرکز یا سوئیچ به مرکز دیگه فرستاده میشه تا به مقصد برسه.این کارها ادامه داشت تا اینکه جریان برق شناخته شد(۱۸۰۴)اولین دستگاه تلگراف توسط cotalan poly math  و همکارانش ساخته شد. بعد از آن در سال ۱۸۳۷ ساموئل مورس همان دستگاه رو صنعتی و کد تلگراف رو پایه گزاری کرد.در سالهای ۱۸۹۱ قاره ها توسط خطوط تلگراف به هم متصل شدند اما جمع آوری شدندچون این سیستمها پایداری لازم رو نداشتنقطع شدگی در این سیستم بالا بود.

در سال ۱۸۷۱ شخصی به نام آنتونیومیوچی ایتالیایی تلفن رو اختراع کرد اما به دلیل اینکه پول ثبت اختراعش رو نداشت دستگاه کشف کردش رو دور انداخت(برای ثبت اختراع در آن زمان باید ۱۰دلار پرداخت میکرد که اون این هزینه رو نداشت)

بعد آن بل تلفن رو پی از مدتها ۱۸۷۶ با پرداخت هزینه ۱۰ دلار ثبت و به نام خودش در آورد.حتی بعد آن اتفاق شرکتی زد به نام شرکت بل که تا چندین وقت پیش پا برجا بود.تلفن یک ایراد عمده که داشت چون سیم مسی با افزایش طولش مقاوتش زیاد میشد مجبور بودند که باتری ها رو زیاد کنند...

در سال ۱۹۰۲ آقای مارکونی ایتالیایی اولین پیام بیسیم تلگرافی رو مخابره کرد بعدا در سال ۱۹۰۷ بین آمریکا و ایتالیا این کار انجام شد. چندی بعد آقای مارکونی در سال ۱۹۳۱ اولین تلفن بیسیم رو بین واتیکان و یکی از شهرهای ایتالیا برقرار کرد.

برای مخابره ی یک اطلاعات مجبور بودیم که آنرا در یک کریر ضرب کنیم تا در فرکانس مشخص بتونیم اونرو ارسال کنیم(فرکانس عمل مدولاسیون)

در این بین شرکتهای مخابراتی همشه خاستار کم کردن پهنای باند بودند که سیگنالهای بیشتری رو بفرستند

سپس استانداردی شکل گرفت که  اینها رو استاندارد سازی کرد

ابتدآ سه کاناله بود(یعنی سه پیغام یا داده کنار هم ارسال شد) که به این سه تایی یک preGroup گفته شد.

حال اگر ۱۲ تا کنار هم فرستاده میشد میگفتند کاریر ۱۲کاناله همان طور میدانید به ۱۲تا کانال یک گروه یا group گفته شد

کاریر در ۱۲ کانال متوقف شد و نمیتوان آنرا بیش از ۱۵ کیلوتر آنطرف تر ارسال کرد(محدودیت برد+کانال)

در اینجا بود که رادیو مشکلات رو حل کرد...

در رادیو ۵ تا گروپ رو یکسوپر گروپ می گویند (Super Group)    ا   ۵*۱۲=۶۰ کانال

۵ تا سوپر گروپ می شود یک مستر گروپ یا همان ۳۰۰ کانال رو میتواند هندل کند.

در ایران اسلامی ما ۳۰ کانال( یا همان به اختصار ۲مگا هم گفته میشه )رو E1 (ای-وان)  مینامند.

در سیستم رادیویی دیجیتال  ۶۳ تا E1  رو یک STM1 می گویند.

همچنین  STM-256 و STM-1024 رو داریم (STM-256=483000  کانال)

آقای اقلیدس اومد و گفت که نور بصورت مستقیم حرکت میکنه(در کتاب کاتوپتریک) بعد اون افلاطون  شکست نور رو بررسی کرد و سپس بطلمیوس جدول تابش و بازتابش نور رو بررسی کردو نوشت.

بعد سالیان ابن هیثم ایرانی انتشار کروی نور(همان قانون آینه های مقعر و محدب که در کتاب اول نظری میخونیم)رو نوشت در کتاب المنظر...

نیوتن نظریه ای داد که میگفت  نور از ذره تشکیل شده(بعد این ماهیت نور مورد بررسی قرار گرفت) آقای نیوتن گفت همان طور که وقتی از بالا شن به پایین میریزه اگه دستمون رو جلو شن بگیریم شن به زیر دستمون نمیریزه پس نور هم همینگونست که وقتی دستمان رو جلوش میگیریم زیرش سایه میوفته(این نظریه باطل بود چون اگه دو شن رو بطور مورب بریزیم آنها بهم برخورد میکنند اما نور برخورد نداره و از کنار هم عبر میکنند)

بعد آن آقای هویگن گفت نور از امواج طولی تشکیل شده و از ماده ای به نام اتر بحث کرد که باعث حرکت نور می شود(میدانید که برای انشار امواج طولی حتما باید ماده در کار باشد اگر ماده نباشد حرکت نمیکنند) که البته ابن نظریه هم باطل شد.

بعد اون آقای استن دکارت فرمول معروف ضریب شکست رو نوشت(N1 sin0 1=N2 Sin0 2)

بعد آن دانشمندی به نام یانگ آزمایش دو شکافتی رو انجام داد و طول موج نور رو اندازه گرفت

(لاندا=aX/Kd) بعد آن فرنر گفت نور موج میباشد نه طولی چون نور پلاریزه میشود آقای ماکسول معادلات خوش رو در مورد نور نوشت که نور از دو بردار الکتریکی و مغناطیسی عمود بر هم تشکیل شده نیز پلانگ گفت در اوایل قرن ۲۰ام گفت که نور را بصورت هر لاندایی که دلمان میخواهد ادامه دهیم تا یک محدوده میتوان طول موج را پیوسته داشت بعد آن نور گسسته خواهد بود(اگر نور را ۲۰۰۰۰۰ برابر بزرگ نمایی کنیم نور را بصورت خط خط (اااااااااا) خواهیم دید)

ادامه دارد....

چهارشنبه بیست و هفتم مهر 1390 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
دوباره بعد از مدتها اومدم نمیخواسنم که مطلب بنویسم چون این وبلاگ اصلا برام دل چسبی نداره.راستش رو بخوایین یه وبلاگ عاشقانه دارم همه میان و نظر میدن حتی اگه مطلبش بدرد نخور باشه.من تو این وبلاگ هر مطلبی هم که میگزارم عین برگ چقندره مطلب من رو نگاه میکنه منم مطلب رو... و خبری هم از نظر نیست.

تنها چیزی که من رو گرم میکنه که مطلب بنویسم همین نظراتن که الحمدالله تو این بلاگ ندارم...

خوب میخواستم در مورد تجهیزات فیبر مطلب بنویسم که البته دارم شروع میکنم اما مطالبش را پایین لیست کردم.یک مشکل هم که دارم اگه کسی سایت آپلود عکس داره بده من که جایی پیدا نکردم عکسهام رو توش آپ کنم.

لیست:

رنگهای فیبر نوری البته استفاده شده در ایران

-تعریف هایی در مورد

-کاست فیبر نوری(caste)

-کانکتورهای مورد استفاده در ایران مثل sc-fc-lc-e2000

-دستگاه فهمیدن تمیزی فیبر fiber scope

-دستگاه فیوژن(جوش دهنده ی فیبر یا همون OTDR)

-تقویت کننده ی نوری OPA

-بالابرنده ی حساسیت نوری OBA

. . .

امیدوارم که هر جا باشید سلامت باشید

 

سه شنبه هفتم دی 1389 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
با سلام خدمت عزیزانی که به این وبلاگ سر میزنید

اگه کسی در مورد نور مطلبی داره فرمولها اثباتها و ... به من خبر بده

میخوام در مورد نور یه مطلب بنویسم اما خیلی ناقصه

اگه کسی همچین چیزی داره حتما منو در جریان بگذاره

منتظرم...

سلام مخابراتی های عزیز

امروز تو سایتهای داشتم دنبال کتاب میگشتم که تو یکی فورشیر این کتاب

که برای طراحی سیستم های مخابراتی هست رو پیدا کردم خوب دیدم که اونرو برای دانلود آماده کنم

یک کتاب عالی برای طراحی یک سیستم تو مخابرات هستش

حجمش ۴۸ مگ با فرمت Pdf

برای دانلود به ادامه مطلب بروید

نظر هم یادتون نره

پنجشنبه چهارم شهریور 1389 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
دیکشنری برق (علائم نشانه ها فرمولها)

این دیکشنری رو که خیلی دنبالش گشتم بلاخره به زبان انگلیسی پیداش کردم

و برای دانلود اونرو برای شما عزیزان آماده کردم

میتونید دیکشنری برق رو در ادامه مطلب دانلود کنید

منتظر نظرات سازنده ی شما عزیزان هستیمادامه مطلب ...
سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
در خانه ها و یا مراکز کوچکی که دو رایانه وجود دارد همیشه فکر وصل کردن این دو رایانه به ذهن صاحبان آن می رسد. در این مقاله در ابتدا طریقه ساخت کابل مخصوص برای برقراری اتصال بین دو رایانه به صورت مستقیم را یاد میگیریم و در مرحله بعدی تنظیم های بین دو سیستم را یاد می گیریم. البته مرحله ساخت کابل ضروری نیست چون به راحتی می توان آنرا سفارش داد ولی دانستن آن برای کسانی که می خواهند همه کار را خود انجام دهند بد نیست.
برای اتصال دو رایانه به صورت مستقیم نیاز به کابل شبکه کراس اورداریم با این کابل می توان مستقیم با کمک کارت شبکه های دو سیستم , آنها را به هم وصل کرد ولی در غیر این صورت اگر از کابل های کلاس آ بهره ببریم نیاز به سوییچ خواهیم داشت که خرج کار را بالا می برد. در صورتی هم که می خواهید کابل مخصوص این کار را سفارش بدهید باید تقاضای کابل ” کراس اور ” کنید که البته با نام بردن ” کراس ” نیز منظور را می رسانید.

در شکل زیر الگوری ساخت این کابل و مبنای ساختن کابل را مشاهده می کنید :در تصویر بالا تی اکس ها ( سیم های فرستنده اطلاعات ) و آر اکس ها ( دریافت کننده ها ) را مشاهده می کنید. تی اکس های مثبت به آر اکس های مثبت و تی اکس های منفی نیز به آر اکس های منفی متصل شده اند.

برای ساخت سر اول کابل باید رنگ های سیم ها را مانند شکل زیر ترتیب کنیم و به سوکت متصل نماییم :


سفید نارنجی – نارنجی – سفید سبز – آبی – سفید آبی – سبز – سفید قهوه ای – قهوه ای


سر دیگر کابل را باید به صورت دیگری ترتیب کرد و به سوکت متصل نمود تا بدون نیاز به سوییچ و خرج اضافه بتوان تنها با یک کابل دو رایانه را به هم متصل کرد :


سفید سبز – سبز – سفید نارنجی – آبی – سفید آبی – نارنجی – سفید قهوه ای – قهوه ای


در تصویر زیر می توانید ترتیب رنگ بندی را مشاهده کنید که در نهایت به صورت زیر در می آید :
تنظیمات بعدی در ویندوز

بعد از اینکه کابل ساخته شده را ساختیم یک سر آنرا به رایانه اصلی ( سرور ) و سر دیگر را به دستگاه دیگر متصل می نماییم. اکنون مراحل زیر را برای آغاز تنظمیات طی می کنیم :

My Network Places را انتخاب کنید در منوی سمت چپ روی View Network connections کلیک کنید.بعد از اینکه مانند شکل بالا روی کانکشن لن خود راست کلیک کردیم و پراپرتیس را انتخاب نمودیم در سربرگ پیش فرض یعنی جنرال روی گزینهInternet Protocol (TCP/IP) دو بار کلیک می کنیم سپس تنظیمات را مانند شکل زیر اعمال می نماییم :این آی پی آدرس ها را برای رایانه اصلی یا همان سرور خانگی خود اعمال می کنیم. اکنون سراغ رایانه دیگر می رویم و مراحل بالا را تکرار می کنیم با این تفاوت که تنظیمات رایانه دوم را مانند شکل زیر اعمال می کنیم :اکنون اتصال بین دو رایانه با یک کابل به صورت مستقیم برقرار است. برای اطمینان کار دو سیستم را یک بار ریست نمایید.

اشتراک و استفاده همزمان از اینترنت در دو رایانه

رایانه اصلی را مانند همیشه به اینترنت متصل نمایید بعد از وصل شدن رایانه به اینترنت روی کانکشن خود راست کلیک کنید سپس گزینه آخر را انتخاب نمایید و بعد در سربرگ ادونس مانند شکل زیر عمل نمایید
در شکل بالابه گزینه سوم که تیک ندارد توجه کنید ! در صورتی که تیک این بخش را بزنید رایانه دوم می تواند اینترنت به اشتراک گذاشته شده را غیر فعال کند و روی آن کنترل داشته باشد که بنا به خواسته شما می توانید تیک آن را برداشته یا قرار دهید.

سه شنبه دوازدهم مرداد 1389 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی

تفسيم بندی شبکه ها
.شبکه های کامپيوتری را بر اساس مولفه های متفاوتی تقسيم بندی می نمايند. در ادامه به برخی از متداولترين تقسيم بندی های موجود اشاره می گردد .

 تقسيم بندی بر اساس نوع وظايف
کامپيوترهای موجود در شبکه را با توجه به نوع وظايف مربوطه به دو گروه عمده : سرويس دهندگان (Servers) و يا سرويس گيرندگان (Clients) تقسيم می نمايند. کامپيوترهائی در شبکه که برای ساير کامپيوترها سرويس ها و خدماتی را ارائه می نمايند ، سرويس دهنده  ناميده می گردند. کامپيوترهائی که از خدمات و سرويس های ارائه شده توسط سرويس دهندگان استفاده می کنند ، سرويس گيرنده ناميده می شوند .  در شبکه های Client-Server ، يک کامپيوتر در شبکه نمی تواند هم به عنوان سرويس دهنده و هم به عنوان سرويس گيرنده ، ايفای وظيفه نمايد.

در شبکه های Peer-To-Peer ، يک کامپيوتر می تواند هم بصورت سرويس دهنده و هم بصورت سرويس گيرنده ايفای وظيفه نمايد.

يک شبکه LAN  در ساده ترين حالت از اجزای زير تشکيل شده است :

 • دو کامپيوتر شخصی . يک شبکه می تواند شامل چند صد کامپيوتر باشد. حداقل يکی از کامپيوترها می بايست به عنوان سرويس دهنده مشخص گردد. ( در صورتی که شبکه از نوع Client-Server باشد ). سرويس دهنده، کامپيوتری است که هسته اساسی سيستم عامل  بر روی آن نصب خواهد شد.

 • يک عدد کارت شبکه (NIC) برای هر دستگاه. کارت شبکه نظير کارت هائی است که برای مودم و صدا در کامپيوتر استفاده می گردد.  کارت شبکه مسئول دريافت ، انتقال ، سازماندهی و ذخيره سازی موقت اطلاعات در طول شبکه است . به منظور انجام وظايف فوق کارت های شبکه دارای پردازنده ، حافظه و گذرگاه اختصاصی خود هستند.

تقسيم بندی بر اساس توپولوژی
 الگوی هندسی استفاده شده جهت اتصال کامپيوترها ، توپولوژی ناميده می شود. توپولوژی انتخاب شده برای پياده سازی شبکه ها، عاملی مهم در جهت کشف و برطرف نمودن خطاء در شبکه خواهد بود. انتخاب يک توپولوژی خاص نمی تواند بدون ارتباط با محيط انتقال و روش های استفاده از خط مطرح گردد. نوع توپولوژی انتخابی جهت اتصال کامپيوترها به يکديگر ، مستقيما" بر نوع محيط انتقال و روش های استفاده از خط تاثير می گذارد. با توجه به تاثير مستقيم توپولوژی انتخابی در نوع کابل کشی و هزينه های مربوط به  آن ، می بايست با دقت و تامل به انتخاب توپولوژی يک شبکه همت گماشت . عوامل مختلفی جهت انتخاب يک توپولوژی بهينه مطرح می شود. مهمترين اين عوامل بشرح ذيل است :

- هزينه . هر نوع محيط انتقال که برای شبکه LAN انتخاب گردد، در نهايت می بايست عمليات نصب شبکه در يک ساختمان پياده سازی گردد. عمليات فوق فرآيندی طولانی جهت نصب کانال های مربوطه به کابل ها و محل عبور کابل ها در ساختمان است . در حالت ايده آل کابل کشی و  ايجاد کانال های مربوطه می بايست قبل از تصرف و بکارگيری ساختمان انجام گرفته باشد. بهرحال می بايست هزينه نصب شبکه بهينه گردد.

- انعطاف پذيری . يکی از مزايای شبکه های LAN ، توانائی پردازش داده ها و گستردگی و توزيع گره ها در يک محيط است . بدين ترتيب توان محاسباتی سيستم و منابع موجود در اختيار تمام استفاده کنندگان قرار خواهد گرفت . در ادارات همه چيز تغيير خواهد کرد.( لوازم اداری،  اتاقها و ... ) . توپولوژی انتخابی می بايست بسادگی امکان تغيير پيکربندی در شبکه را فراهم نمايد. مثلا" ايستگاهی را از نقطه ای به نقطه ديگر انتقال و يا قادر به ايجاد يک ايستگاه جديد در شبکه باشيم .

سه نوع توپولوژی رايج در شبکه های LAN استفاده می گردد :

 • BUS

 • STAR

 • RING

توپولوژی BUS
 يکی از رايجترين توپولوژی ها برای پياده سازی شبکه های LAN است . در مدل فوق از يک کابل به عنوان ستون فقرات اصلی در شبکه استفاده شده و تمام کامپيوترهای موجود در شبکه ( سرويس دهنده ، سرويس گيرنده ) به آن متصل می گردند.

مزايای توپولوژی BUS

 •  کم بودن طول کابل . بدليل استفاده از يک خط انتقال جهت اتصال تمام کامپيوترها ، در توپولوژی فوق از کابل کمی استفاده می شود.موضوع فوق باعث پايين آمدن هزينه نصب و ايجاد تسهيلات لازم در جهت پشتيبانی شبکه خواهد بود.

 • ساختار ساده . توپولوژی BUS دارای يک ساختار ساده است . در مدل فوق صرفا" از يک کابل برای انتقال اطلاعات استفاده می شود.

 • توسعه آسان . يک کامپيوتر جديد را می توان براحتی در نقطه ای از شبکه اضافه کرد. در صورت اضافه شدن ايستگاههای بيشتر در يک سگمنت ، می توان از تقويت کننده هائی به نام Repeater استفاده کرد.

معايب توپولوژی BUS

 •  مشکل بودن عيب يابی . با اينکه سادگی موجود در تويولوژی BUS امکان بروز اشتباه را کاهش می دهند، ولی در صورت بروز خطاء کشف آن ساده نخواهد بود. در شبکه هائی که از توپولوژی فوق استفاده می نمايند ، کنترل شبکه در هر گره دارای مرکزيت نبوده و در صورت بروز خطاء می بايست نقاط زيادی به منظور تشخيص خطاء بازديد و بررسی گردند.

 •  ايزوله کردن خطاء مشکل است . در صورتی که يک کامپيوتر در توپولوژی فوق دچار مشکل گردد ، می بايست کامپيوتر را در محلی که به شبکه متصل است رفع عيب نمود. در موارد خاص می توان يک گره را از شبکه جدا کرد. در حالتيکه اشکال در محيط انتقال باشد ، تمام يک سگمنت می بايست از شبکه خارج گردد.

 • ماهيت تکرارکننده ها . در موارديکه برای توسعه شبکه از تکرارکننده ها استفاده می گردد، ممکن است در ساختار شبکه تغييراتی نيز داده شود. موضوع فوق مستلزم بکارگيری کابل بيشتر و اضافه نمودن اتصالات مخصوص شبکه است .

توپولوژی STAR
 در اين نوع توپولوژی همانگونه که از نام آن مشخص است ، از مدلی شبيه "ستاره" استفاده می گردد. در اين مدل تمام کامپيوترهای موجود در شبکه معمولا" به يک دستگاه خاص  با نام " هاب " متصل خواهند شد.

مزايای توپولوژی STAR

 • سادگی سرويس شبکه . توپولوژی STAR شامل تعدادی از نقاط اتصالی در يک نقطه مرکزی است . ويژگی فوق تغيير در ساختار و سرويس  شبکه را آسان می نمايد.

 • در هر اتصال يکدستگاه . نقاط اتصالی در شبکه ذاتا" مستعد اشکال هستند. در توپولوژی STAR  اشکال در يک اتصال ، باعث خروج آن خط  از شبکه و سرويس و اشکال زدائی خط مزبور است . عمليات فوق تاثيری در عملکرد ساير کامپيوترهای موجود در شبکه نخواهد گذاشت .

 • کنترل مرکزی و عيب يابی . با توجه به اين مسئله که نقطه  مرکزی  مستقيما" به هر ايستگاه موجود در شبکه متصل است ، اشکالات و ايرادات در شبکه بسادگی تشخيص  و مهار خواهند گرديد.

 • روش های ساده دستيابی . هر اتصال در شبکه شامل يک نقطه مرکزی و يک گره جانبی است . در چنين حالتی دستيابی به محيط انتقال حهت ارسال و دريافت اطلاعات دارای الگوريتمی ساده خواهد بود.

معايب توپولوژی STAR

 • زياد بودن طول کابل . بدليل اتصال مستقيم هر گره به نقطه مرکزی ، مقدار زيادی کابل مصرف می شود. با توجه به اينکه هزينه کابل نسبت به تمام شبکه ، کم است ، تراکم در کانال کشی جهت کابل ها و مسائل مربوط به نصب و پشتيبنی آنها بطور قابل توجهی هزينه ها را افزايش خواهد داد.

 • مشکل بودن توسعه . اضافه نمودن يک گره جديد به شبکه مستلزم يک اتصال از نقطه مرکزی به گره جديد است . با اينکه در زمان کابل کشی پيش بينی های لازم جهت توسعه در نظر گرفته می شود ، ولی در برخی حالات نظير زمانيکه طول زيادی از کابل مورد نياز بوده و يا اتصال مجموعه ای از گره های غير قابل پيش بينی اوليه ، توسعه شبکه را با مشکل مواجه خواهد کرد.

 • وابستگی به نقطه مرکزی . در صورتی که نقطه مرکزی ( هاب ) در شبکه با مشکل مواجه شود ، تمام شبکه غيرقابل استفاده خواهد بود.

توپولوژی RING
در اين نوع توپولوژی تمام کامپيوترها بصورت يک حلقه به يکديگر مرتبط می گردند. تمام کامپيوترهای موجود در شبکه ( سرويس دهنده ، سرويس گيرنده ) به يک کابل که بصورت يک دايره بسته است ، متصل می گردند. در مدل فوق  هر گره به دو و فقط دو همسايه مجاور خود متصل است . اطلاعات از گره مجاور دريافت و به گره بعدی ارسال می شوند. بنابراين داده ها فقط در يک جهت حرکت کرده و از ايستگاهی به ايستگاه ديگر انتقال پيدا می کنند.

مزايای توپولوژی RING

 •  کم بودن طول کابل . طول کابلی که در اين مدل بکار گرفته می شود ، قابل مقايسه به توپولوژی BUS نبوده و طول کمی را در بردارد. ويژگی فوق باعث کاهش تعداد اتصالات ( کانکتور) در شبکه شده و ضريب اعتماد به شبکه را افزايش خواهد داد.

 • نياز به فضائی خاص جهت انشعابات در کابل کشی نخواهد بود.بدليل استفاده از يک کابل جهت اتصال هر گره به گره همسايه اش ، اختصاص محل هائی خاص به منظور کابل کشی ضرورتی نخواهد داشت .

 •  مناسب جهت فيبر نوری . استفاده از فيبر نوری باعث بالا رفتن نرخ سرعت انتقال اطلاعات در شبکه است.  چون در توپولوژی فوق ترافيک داده ها در يک جهت است ، می توان از فيبر نوری به منظور محيط انتقال استفاده کرد.در صورت تمايل می توان در هر بخش ازشبکه از يک نوع کابل به عنوان محيط انتقال استفاده کرد . مثلا" در محيط های ادرای از مدل های مسی و در محيط کارخانه از فيبر نوری استفاده کرد.

معايب توپولوژی RING

 •  اشکال در يک گره باعث اشکال در تمام شبکه می گردد. در صورت بروز اشکال در يک گره ، تمام شبکه با اشکال مواجه خواهد شد. و تا زمانيکه گره معيوب از شبکه خارج نگردد ، هيچگونه ترافيک اطلاعاتی را روی شبکه نمی توان داشت .

 •  اشکال زدائی مشکل است . بروز اشکال در يک گره می تواند روی تمام گرههای ديگر تاثير گذار باشد. به منظور عيب يابی می بايست چندين گره بررسی تا گره مورد نظر پيدا گردد.

 • تغيير در ساختار شبکه مشکل است . در زمان گسترش و يا اصلاح حوزه جغرافيائی تحت پوشش شبکه ، بدليل ماهيت حلقوی شبکه مسائلی بوجود خواهد آمد .

 • توپولوژی بر روی نوع دستيابی تاثير می گذارد. هر گره در شبکه دارای مسئوليت عبور دادن داده ای است که از گره مجاور دريافت داشته است . قبل از اينکه يک گره بتواند داده خود را ارسال نمايد ، می بايست به اين اطمينان برسد که محيط انتقال برای استفاده قابل دستيابی است .

تقسيم بندی بر اساس حوزه جغرافی تحت پوشش .
 شبکه های کامپيوتری با توجه به حوزه جغرافيائی تحت پوشش به سه گروه تقسيم می گردند :

 • شبکه های محلی ( کوچک ) LAN

 • شبکه های متوسط MAN

 • شبکه های گسترده WAN

شبکه های LAN . حوزه جغرافيائی که توسط اين نوع از شبکه ها پوشش داده می شود ، يک محيط کوچک نظير يک ساختمان اداری است . اين نوع از شبکه ها دارای ويژگی های زير می باشند :

 • توانائی ارسال اطلاعات با سرعت بالا

 • محدوديت فاصله

 • قابليت استفاده از محيط مخابراتی ارزان نظير خطوط تلفن به منظور ارسال اطلاعات

 • نرخ پايين خطاء در ارسال اطلاعات با توجه به محدود بودن فاصله

شبکه های MAN . حوزه جغرافيائی که توسط اين نوع شبکه ها پوشش داده می شود ، در حد و اندازه يک شهر و يا شهرستان است . ويژگی های اين نوع از شبکه ها بشرح زير است :

 • پيچيدگی بيشتر نسبت به شبکه های محلی

 • قابليت ارسال تصاوير  و صدا 

 • قابليت ايجاد ارتباط بين چندين شبکه

شبکه های WAN . حوزه جغرافيائی که توسط اين نوع شبکه ها پوشش داده می شود ، در حد و اندازه کشور و قاره است . ويژگی اين نوع شبکه ها بشرح زير است :

 • قابليت ارسال اطلاعات بين کشورها و قاره ها

 • قابليت ايجاد ارتباط بين شبکه های LAN

 • سرعت پايين ارسال اطلاعات نسبت به شبکه های LAN

 • نرخ خطای بالا با  توجه به گستردگی محدوده تحت پوشش

کابل در شبکه

در  شبکه های محلی از کابل به عنوان محيط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد.ازچندين نوع کابل در شبکه های محلی استفاده می گردد.  در برخی موارد ممکن است در يک شبکه  صرفا" از يک نوع کابل استفاده و يا با توجه به شرايط موجود از چندين نوع کابل استفاده گردد. نوع کابل انتخاب شده برای يک شبکه به عوامل متفاوتی نظير : توپولوژی شبکه،  پروتکل و اندازه  شبکه بستگی خواهد داشت . آگاهی از خصايص و ويژگی های متفاوت هر يک از کابل ها و تاثير هر يک از آنها بر ساير ويژگی های شبکه،  به منظور طراحی و پياده سازی يک شبکه موفق بسيار لازم است .

کابل Unshielded Twisted pair )UTP)
متداولترين نوع کابلی که در انتقال اطلاعات استفاده می گردد ، کابل های بهم تابيده می باشند. اين نوع کابل ها دارای دو رشته سيم به هم پيچيده بوده که هر دو نسبت زمين  دارای يک امپدانش يکسان می باشند. بدين ترتيب امکان تاثير پذيری اين نوع کابل ها از کابل های مجاور و يا ساير منابع خارجی کاهش خواهد يافت . کابل های بهم تابيده دارای دو مدل متفاوت : Shielded ( روکش دار ) و Unshielded ( بدون روکش ) می باشند. کابل UTP نسبت به کابل STP بمراتب متداول تر بوده و در اکثر شبکه های محلی استفاده می گردد.کيفيت کابل های UTP متغير بوده و از کابل های معمولی استفاده شده برای تلفن تا کابل های با سرعت بالا را شامل می گردد. کابل دارای چهار زوج  سيم بوده  و درون يک روکش قرار می گيرند.  هر زوج  با تعداد مشخصی پيچ تابانده شده ( در واحد اينچ ) تا تاثير پذيری آن از ساير زوج ها و ياساير دستگاههای الکتريکی  کاهش يابد.

 کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی بوده که در گروههای (Categories) متفاوت  زير تقسيم شده اند:

 Type

کاربرد

Cat 1فقط صوت ( کابل های تلفن )
Cat 2داده  با سرعت 4 مگابيت در ثانيه
Cat 3داده با سرعت 10 مگابيت در ثانيه
Cat 4داده با سرعت 20 مگابيت در ثانيه
Cat 5داده با سرعت 100 مگابيت در ثانيه

مزايای کابل های بهم تابيده :

 • سادگی و نصب آسان

 • انعطاف پذيری مناسب

 • دارای وزن کم بوده و براحتی بهم تابيده می گردند.

معايب کابل های بهم تابيده :

 • تضعيف فرکانس

 • بدون استفاده از تکرارکننده ها ، قادر به حمل سيگنال در مسافت های طولانی نمی باشند.

 • پايين بودن پهنای باند 

 • بدليل پذيرش پارازيت در محيط های الکتريکی سنگين بخدمت گرفته  نمی شوند.

کانکتور استاندارد برای کابل های UTP  ، از نوع  RJ-45 می باشد. کانکتور فوق شباهت زيادی به کانکتورهای تلفن (RJ-11) دارد. هر يک از پين های کانکتور فوق می بايست بدرستی پيکربندی  گردند. (RJ:Registered Jack)

 کابل کواکسيال
يکی از مهمترين محيط های انتقال در مخابرات کابل کواکسيال و يا هم محور می باشد . اين نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنيار به کار گرفته شده اند. در اين نوع کابل ها، دو سيم تشکيل دهنده يک زوج ، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از يک سيم در مغز و يک لايه مسی بافته شده در اطراف آن تشکيل می گردد. در نوع ديگر کابل های کواکسيال ، به حای لايه مسی بافته شده ، از تيوپ مسی استوانه ای استفاده می شود. ماده ای پلاستيکی اين دو هادی را از يکديگر جدا می کند. ماده پلاستيکی ممکن است بصورت ديسکهای پلاستيکی يا شيشه ای در فواصل مختلف استفاده و مانع از تماس دو هادی با يکديگر شود و يا ممکن است دو هادی در تمام طول کابل بوسيله مواد پلاستيکی از يکديگر جدا گردند.

مزايای کابل های کواکسيال :

 • قابليت اعتماد بالا

 • ظرفيت بالای انتقال ، حداکثر پهنای باند 300 مگاهرتز

 • دوام و پايداری خوب

 • پايطن بودن مخارج نگهداری

 • قابل استفاده در سيستم های آنالوگ و ديجيتال

 • هزينه پائين در زمان توسعه

 • پهنای باند نسبتا" وسيع که مورد استفاده اکثر سرويس های مخابراتی از جمله تله کنفرانس صوتی و تصويری است .

معايب کابل های کواکسيال :

 • مخارج بالای نصب

 • نصب مشکل تر نسبت به کابل های بهم تابيده

 • محدوديت فاصله

 • نياز به استفاده از عناصر خاص برای انشعابات

از کانکتورهای BNC)Bayone -Neill - Concelman) بهمراه کابل های کواکسيال استفاده می گردد.  اغلب کارت های شبکه دارای کانکتورهای  لازم در اين خصوص می باشند.

فيبر  نوری
يکی از جديدترين محيط های انتقال در شبکه های کامپيوتری ، فيبر نوری است . فيبر نوری از يک ميله استوانه ای که هسته ناميده می شود و جنس آن از سيليکات است تشکيل می گردد. شعاع استوانه بين دو تا سه ميکرون است . روی هسته ، استوانه ديگری ( از همان جنس هسته ) که غلاف ناميده می شود ، استقرار می يابد. ضريب شکست هسته را با M1 و ضريب شکست غلاف را با M2  نشان داده و همواره M1>M2 است . در اين نوع فيبرها ، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته و غلاف ، انتشار پيدا خواهد کرد. منابع نوری در اين نوع کابل ها ، ديود ليزری و يا ديودهای ساطع کننده نور می باشند.منابع فوق ، سيگنال های الکتريکی را به نور تبديل می نمايند.

مزايای فيبر نوری :

 • حجم و وزن کم

 • پهنای باند بالا

 • تلفات  سيگنال کم و در نتيجه فاصله تقويت کننده ها زياد می گردد.

 • فراوانی مواد تشکيل دهنده آنها

 • مصون بودن از اثرات القاهای الکترو معناطيسی مدارات ديگر

 • آتش زا نبودن آنها بدليل عدم وجود پالس الکتريکی در آنها

 • مصون بودن در مقابل عوامل جوی و رطوبت

 • سهولت در امر کابل کشی و نصب

 • استفاده در شبکه های  مخابراتی آنالوگ و ديجيتال

 • مصونيت در مقابل پارازيت

معايب فيبر نوری :

 • براحتی شکسته شده و می بايست دارای يک پوشش مناسب باشند. مسئله فوق با ظهور فيبر های تمام پلاستيکی و پلاستيکی / شيشه ای کاهش پيدا کرده است .

 • اتصال دو بخش از فيبر يا اتصال يک منبع نور به فيبر ، فرآيند دشواری است . در چنين حالتی می توان از فيبرهای ضخيم تر استفاده کرد اما اين مسئله باعث تلفات زياد و کم شدن پهنای باند می گردد.

 • از اتصالات T شکل در فيبر نوری نمی توان جهت گرفتن انشهاب استفاده نمود. در چنين حالتی فيبر می بايست بريده شده و يک Detector اضافه گردد. دستگاه فوفق می بايست قادر به دريافت و تکرار سيگنال را داشته باشد.

 • تقويت سيگنال نوری يکی از مشکلات اساسی در زمينه فيبر نوری است . برای تقويت سيگنال می بايست سيگنال های توری به سيگنال های الکتريکی تبديل ، تقويت و مجددا" به علائم نوری تبديل شوند.

کابل های استفاده شده در شبکه های اترنت

Specification Cable Type Maximum length
10BaseT Unshielded Twisted Pair 100 meters
10Base2 Thin Coaxial 185 meters
10Base5 Thick Coaxial 500 meters
10BaseF Fiber Optic 2000 meters
100BaseT Unshielded Twisted Pair 100 meters
100BaseTX Unshielded Twisted Pair 220 meters

 

دوشنبه شانزدهم فروردین 1389 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی

کابل در شبکه

در  شبکه های محلی از کابل به عنوان محيط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد.ازچندين نوع کابل در شبکه های محلی استفاده می گردد.  در برخی موارد ممکن است در يک شبکه  صرفا" از يک نوع کابل استفاده و يا با توجه به شرايط موجود از چندين نوع کابل استفاده گردد. نوع کابل انتخاب شده برای يک شبکه به عوامل متفاوتی نظير : توپولوژی شبکه،  پروتکل و اندازه  شبکه بستگی خواهد داشت . آگاهی از خصايص و ويژگی های متفاوت هر يک از کابل ها و تاثير هر يک از آنها بر ساير ويژگی های شبکه،  به منظور طراحی و پياده سازی يک شبکه موفق بسيار لازم است .

 1. کابل های UTP وکابل کواکسيال ومزايای کابل های کواکسيال و معايبو ...
 2. همه در ادامه مطلب...

 ادامه مطلب ...
سه شنبه سوم فروردین 1389 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
می تونین رنگبندی صحیح کابلهای شبکه رو در زیر ببینید
باز هم عیدتون مبارک...
 
به طور کلي دو نوع کابل در شبکه هاي کامپيوتري استفاده ميشود نوع اول کابلي است که براي ارتباط سوئيچ به روتر ، سوئيچ به کامپيوتر ، هاب به کامپيوتر به کار ميرود که به اين نوع کابل مستقيم يا Straight گويند. نوع دوم کابلي است که براي ارتباط دو پايانه مانند سوئيچ به سوئيچ ، سوئيچ به هاب ، هاب به هاب ، روتر به روتر ، کامپيوتر به کامپيوتر و روتر به کامپيوتر به کار ميرود که به اين نوع کابل Cross گويند.

در سوکت زدن سر کابل ها بايد ترتيب خاصي را در نظر گرفت که دو ترتيب رنگ استانداردهاي T-568A و T-568B شناخته مي شوند . اگر چه استفاده از ترتيب رنگهاي ديگر ممکن است درست جواب دهد اما به طور يقين خالي از اشکال نخواهد بود و شما را در عمل دچار نقص و کاستي هايي خواهد کرد به خصوص در سرعت واقعي شبکه. در زير ترتيب رنگ در T-568Aو T-568B و همينطور نحوه سوکت زني با شکل نمايش داده شده است.
نحوه ساخت کابل Straight با استفاده از رنگ بندي T-568A و T-568B  :
برای دیدن کامل این مطلب به دامه مطلب رجوع کنید ...


ادامه مطلب ...
چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1388 :: ::  نويسنده : حسین بهلولی
شما متوانید ورزن جدید نرم افزار پروتئوس را از ادامه مطلب دریافت کنید

proteus 7.6_sp0_download

کرک نرم هم براتون در اسرع وقت تو همین وبلاگ قرار میدم

 ادامه مطلب ...
 فيبر نوري يكي از محيط هاي انتقال داده با سرعت بالا است . امروزه از فيبر نوري در موارد متفاوتي نظير: شبكه هاي تلفن شهري و بين شهري ، شبكه هاي كامپيوتري و اينترنت استفاده بعمل مي آيد. فيبرنوري رشته اي از تارهاي شيشه اي بوده كه هر يك از تارها داراي ضخامتي معادل تار موي انسان را داشته و از آنان براي انتقال اطلاعات در مسافت هاي طولاني استفاده مي شود.

مباني فيبر نوري

فيبر نوري ، رشته اي از تارهاي بسيار نازك شيشه اي بوده كه قطر هر يك از تارها نظير قطر يك تار موي انسان است . تارهاي فوق در كلاف هائي سازماندهي و كابل هاي نوري را بوجود مي آورند. از فيبر نوري بمنظور ارسال سيگنال هاي نوري در مسافت هاي طولاني استفاده مي شود.

مزاياي فيبر نوري

فيبر نوري در مقايسه با سيم هاي هاي مسي داراي مزاياي زير است :

· ارزانتر. هزينه چندين كيلومتر كابل نوري نسبت به سيم هاي مسي كمتر است .

· نازك تر. قطر فيبرهاي نوري بمراتب كمتر از سيم هاي مسي است .

· ظرفيت بالا. پهناي باند فيبر نوري بمنظور ارسال اطلاعات بمراتب بيشتر از سيم مسي است .

· تضعيف ناچيز. تضعيف سيگنال در فيبر نوري بمراتب كمتر از سيم مسي است .

· سيگنال هاي نوري . برخلاف سيگنال هاي الكتريكي در يك سيم مسي ، سيگنا ل ها ي نوري در يك فيبر تاثيري بر فيبر ديگر نخواهند داشت .

· مصرف برق پايين . با توجه به سيگنال ها در فيبر نوري كمتر ضعيف مي گردند ، بنابراين مي توان از فرستنده هائي با ميزان برق مصرفي پايين نسبت به فرستنده هاي الكتريكي كه از ولتاژ بالائي استفاده مي نمايند ، استفاده كرد.

· سيگنال هاي ديجيتال . فيبر نور ي مناسب بمنظور انتقال اطلاعات ديجيتالي است .

· غير اشتعال زا . با توجه به عدم وجود الكتريسيته ، امكان بروز آتش سوزي وجود نخواهد داشت .

· سبك وزن . وزن يك كابل فيبر نوري بمراتب كمتر از كابل مسي (قابل مقايسه) است.

· انعطاف پذير . با توجه به انعظاف پذيري فيبر نوري و قابليت ارسال و دريافت نور از آنان، در موارد متفاوت نظير دوربين هاي ديجيتال با موارد كاربردي خاص مانند : عكس برداري پزشكي ، لوله كشي و ...استفاده مي گردد.

با توجه به مزاياي فراوان فيبر نوري ، امروزه از اين نوع كابل ها در موارد متفاوتي استفاده مي شود. اكثر شبكه هاي كامپيوتري و يا مخابرات ازراه دور در مقياس وسيعي از فيبر نوري استفاده مي نماين

بخش هاي مختلف فيبر نوري
برای دیدن ادامه مقاله روی گزینه ی ادامه مطلب کلیک کنید
 


ادامه مطلب ...
لینک های مفید


 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک